Magyar Nemzeti Bank
Fotó: Shutterstock

Ritka drága érmét bocsát ki a jegybank

A Magyar Nemzeti Bank „Árpád-házi Szent Kinga” megnevezéssel kivételesen magas, 100 ezer forint névértékű arany és 3 ezer forint névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki 2024. július 24-én, Szent Kinga születésének 800. évfordulója alkalmából. Az emlékérmék az Árpád-házi magyar szenteket bemutató gyűjtői sorozat negyedik tagjaként jelennek meg, követve az Árpád-házi Szent Margit, Szent Piroska és Szent Erzsébet emlékérméket. Az új érmék tervezője Soltra E. Tamás szobrászművész.


Szent Kinga, a sóbányászok védőszentje, IV. Béla magyar király és Laszkarisz Mária bizánci császári hercegnő első gyermeke, Szent Margit és Boldog Jolán nővére, V. Boleszláv lengyel fejedelem hitvese. Lengyelország és Litvánia védőszentje.

Árpád-házi Szent Kinga születésének 800. évfordulója előtt tisztelegve, a Magyar Nemzeti Bank 100 000 Ft névértékű arany emlékérmét és annak 3000 Ft névértékű színesfém változatát bocsátja ki az Árpád-házi magyar szenteket bemutató sorozat negyedik tagjaként. Az emlékérmék elsődleges szerepe az értékközvetítés és a figyelemfelhívás, a mindennapi fizetési forgalomban való használata kerülendő. A rajtuk szereplő névérték a gyűjtői értékük megőrzését szolgálja.

Az emlékérmék előoldalán Árpád-házi Szent Kinga – Tóth Dávid köztéri szobra által ihletett – ábrázolása látható, bal kezében liliomszállal. Az ábrázolástól balra az előlap felső szélétől jegygyűrű-ábrázolásba futó függőleges vonalháló látható, alatta egy sóbánya-akna nyílásának stilizált képével. Az előlap bal oldalán, a vonalhálóval párhuzamosan az „ÁRPÁD-HÁZI SZENT KINGA”, jobb oldalon, a liliomszál ábrázolása körüli félköriratban a „MAGYARORSZÁG”, lent, két sorban Árpád-házi Szent Kinga születésének és halálának évét jelölő „1224” és „1292” felirat olvasható.

Az emlékérmék hátoldalán a sókristály-motívummal övezett jegygyűrű-ábrázolásban az ószandeci kolostorépület részletének ábrázolása látható, alatta az „ÓSZANDEC” felirattal. A hátlap szélén, felső köriratban a „100000”, illetve „3000” értékjelzés és a „FORINT” felirat, vízszintesen, bal oldalon a „2024” verési évszám, jobb oldalon a „BP.” verdejel, lent – a sókristály-motívumba illesztve – a „WIELICZKA” felirat olvasható. Alatta Soltra E. Tamás tervezőművész mesterjegye látható, aki a kompozíció középpontjába a jegygyűrű legendáját helyezte, ezzel képletesen is összhangot teremtve az emlékérme két oldala között. (Forrás: MNB)

Ne hagyd ki!