Komoly manipuláció miatt osztott ki durva büntetést a jegybank
Fotó: Shutterstock

Milliárdos manipuláció miatt büntetett kőkeményen a jegybank

Az MNB 250 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki Banus Port Zrt.-re a piaci visszaélésekről szóló uniós rendelet által tiltott piaci manipuláció miatt, s megtiltotta a jogszabály ismételt megsértését. A gazdasági társaság a 4iG részvény kereskedési volumenének lényeges megemelésével adott hamis, félrevezető jelzést a befektetőknek.


A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalból – több helyszíni ellenőrzést is magában foglaló – piacfelügyeleti eljárásban vizsgálta, hogy a Banus Port Vagyonkezelő Zrt. (Banus Port Zrt.) 4iG részvényekkel folytatott tőzsdei magatartása során sérültek-e a piaci visszaélésekről szóló európai uniós rendeletben (MAR) foglalt, a piaci manipulációt tiltó rendelkezések.

A vizsgálat feltárta, hogy a Banus Port Zrt. 2023 szeptemberétől 2024 május közepéig tartó időszakban több milliárd forint összértékben kötött a 4iG részvény napi forgalmára, kereskedési volumenére vonatkozóan hamis vagy félrevezető jelzéseket adó ügyleteket. A vonatkozó uniós jogszabályok szerint piaci manipuláció a kereskedési megbízások adása, vagy ügyletek (ügyletsorozatok) kötése egy részvénnyel kapcsolatos piaci aktivitásra vagy árfolyammozgásra utaló benyomás keltése céljából („painting the tape”, „vetítés”). A befektetők döntéseit nemcsak a pénzügyi eszközök kibocsátóira vonatkozó információk befolyásolják, hanem egyúttal a piacon jelentkező kínálati és keresleti viszonyok is, ezért fontos, hogy mind a megbízások, mind az ügyletek a valós kínálati és keresleti viszonyoknak megfelelőek legyenek.

A feltárt jogsértés miatt az MNB megtiltotta a Banus Port Zrt.-nek a MAR piaci manipulációt tiltó előírásainak ismételt megsértését és 250 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a társaságra, illetve tiltott piacbefolyásolás gyanújával feljelentést tesz.

A bírságösszeg kapcsán súlyosbító körülménynek minősült egyebek mellett, hogy a társaság a tiltott piaci manipulációt hosszabb időn keresztül végezte, valamint, hogy az érintett időszakban a 4iG részvény a Prémium tőzsdei kategóriába tartozott, a BUX és a BUMIX indexkosarakban szerepelt, illetve ahhoz határidős termék is kapcsolódott. (Forrás: MNB)


Ne hagyd ki!