A kiberbiztonsági kockázatot tekinti idén a legnagyobb fenyegetésnek az európai bankok kockázatkezelési vezetőinek 82 százaléka, míg globálisan ez az arány 73 százalék - mutat rá az EY és az Institute of International Finance (IIF) globális felmérése.
A vizsgálatban a 17 nagy európai bankban megkérdezett szakértők döntő többsége (71 százalék) vélte úgy, hogy egyre valósabb a nemzetállamok közötti kiberháború veszélye a kiélezett geopolitikai helyzetben. Tízből nyolc vezető a nemzetközi feszültségek növekedésére számít.
Zala Mihály, az EY kibervédelmi szolgáltatásokkal foglalkozó vezetője a közleményben kiemelte: évek óta az adathalászat, a rosszindulatú malware programok, a kibertámadások, az online csalások és a spam üzenetek nehezítik meg leginkább a vállalatok működését itthon és világszerte.
A közlemény emlékeztet, hogy a kibertámadások elleni védekezés összehangolása érdekében egységes törvényi szabályozást hozott létre az Európai Bizottság, a DORA (Digital Operational Resilience Act) 2023. január 16-án lépett hatályba. A rendelet harmonizálja és szigorítja a pénzügyi szektor informatikai biztonsági szabályait. Az előírások értelmében minden érintett vállalkozásnak gondoskodnia kell arról, hogy a zavarok és fenyegetések összes lehetséges típusának ellen tudjon állni. Az új szabály a különböző pénzügyi szervezetekre és nekik IT szolgáltatást nyújtó külső szolgáltatókra is vonatkozik.
A szabályozások komoly követelmények elé állítják a cégeket, és magas bírsággal számolhatnak azok, akik nem felelnek meg az előírásoknak - emelte ki Zala Mihály. Az EY és az Institute of International Finance (IIF) közös kutatás 30 ország 85 bankjának részvételével készült 2023. június-október között. (Forrás: MTI)