Egy nagy cég életében mindig fontos esemény a rendes évi közgyűlés. Az OTP Banknál ez többszörösen is igaz volt a mostani rendezvényre. Például azért, mert Orbán Viktor miniszterelnök korábban sosem vett részt az eseményen, most viszont elment és fel is szólalt. De haladjunk sorjában.
Személyi, szervezeti döntések
Csányi Sándor kezdeményezésére az OTP Bank Nyrt. Igazgatóságának döntése értelmében különválasztják az OTP elnöki és vezérigazgatói feladatkörét. Harminchárom év elnök-vezérigazgatói szerep után Csányi Sándor a bank Igazgatóságának elnökeként folytatja munkáját, a vezérigazgatói feladatokat Csányi Péter, az OTP Bank Digitális Divíziójának vezérigazgató-helyettese, a bank Igazgatóságának tagja veszi át. Az OTP Bank digitális vezetői pozícióját májustól Sebők András fogja betölteni, aki eddig a McKinsey&Company tanácsadó cég partnere volt.
Az eredményekről
Csányi Sándor a tavalyi sikereket több éves munka eredményének nevezte: 5 országban van meghatározó része a csoportnak, amelynek mérlegfőösszege háromszorosára, hitelállománya négyszeresére nőtt a közelmúltban. Az OTP tőkehelyzetét rendkívül stabilnak, likviditási helyzetét pedig kiválónak nevezte.
Kicsit félve mondom ki, a profitunk az 1076 milliárd. Nehogy valami ötlet támadjon ettől
– mondta Csányi Sándor, megjegyzését a kormányfőnek intézve. Ráadásul ezt megelőzően is volt egy "kiszólása", amikor Orbán Viktort üdvözölve megjegyezte:
Biztos vagyok benne, hogy jó hírekkel érkezett, adócsökkentés vagy valami hasonló
Ilyen hír ugyan nem volt, de az OTP elnöke reményét fejezte ki, hogy a költségvetés stabilizálásával a bankok terhei is csökkenhetnek.
A számoknál maradva:
Magyarországon 270 milliárd forintos eredményt ért el az OTP, a megtérülés 9,6 százalékos volt, ez alacsonyabb, mint a teljes bankcsoport 23,5 százalékos adata. Csányi Sándor elmondta. az OTP Csoportnak nincs olyan bankja, amelyik ne termelne profitot, a legjobb eredményt a bulgáriai leányvállalat érte el tavaly.
Miniszterelnöki méltatás
Orbán Viktor felszólalásában a magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot. A miniszterelnök a kormány bankokat érintő alapelvei közé sorolta, hogy a kabinet mindig a kisebb szereplők, az emberek oldalán áll az erősebbel szemben.
Hangsúlyozta, téved, aki ebben bankellenességet lát, mert ahogy az élet minden fontos területén, a pénzügyi rendszerben is az egyensúly a lényeg. Az pedig magától nem jön létre, azt a kormánynak kell létrehoznia, "jó és kívánatos esetben Önökkel egyetértésben". Második alapelvnek nevezte, hogy Magyarország számára a bankszektor stratégiai ágazat, a bankoknak prosperálniuk kell, mert "olyan nincs, hogy gazdag ország szegény bankokkal". Harmadik alapelvként azt emelte ki, hogy Magyarország kedvező nemzetközi elhelyezkedésében a bankrendszer is fontos szerepet játszik.
Orbán Viktor arra is utalt: a kormány 2010 óta azon dolgozik, hogy a magyar bankszektor legalább ötven százalékban hazai kézben legyen és ezt sikerült is elérni. az OTP bankcsoport 22,6 ezer milliárd forintos hitelállománya nagyobb, mint az összes többi Magyarországon működő bankcsoport hitelállománya összesen, nemcsak a magyar hitelpiac, de a magyar tőkepiac sem képzelhető el az OTP nélkül.
Erősödésének bizonyítéka, hogy 2024-ben a pénzügyi eredmény hetven százaléka származott külföldi és harminc százaléka belföldi érdekeltségekből, ami az egész magyar gazdaságtörténetben is példátlan. Az, hogy a rendszerváltoztatás során az OTP sikeres lett, elképzelhetetlen Csányi Sándor nélkül. Az ő munkája a bizonyíték arra, hogy lehetséges nemzeti bajnokként megőrizni egy magyar nagyvállalatot és közben teljesen megszüntetni benne az állami részesedést - hangsúlyozta a miniszterelnök.
A miniszterelnök egy hasonlattal élve válaszolt bírálóinak:
Aki azt kifogásolja, hogy én hozok szabályokat a bankokra, pedig soha nem voltam bankár, ezért nem is tudhatom, mi a csízió, annak csak azt tudom mondani, hogy Csányi Sándor is úgy vezeti az MLSZ-t, hogy soha nem focizott magasabb osztályban, a lényeg, hogy az eredmények magukért beszélnek.
A közgyűlés az elnök beszédét követően 964,29 forint részvényenkénti osztalékról, összesen 270 milliárd forint kifizetéséről döntött.