Az MNB összesen 11 millió forint bírságot szabott ki három biztosítóra a hosszabb periódusú lakásbiztosításokra adott díjkedvezménnyel kapcsolatos kisebb hiányosságok miatt. A felügyelet tavaly decemberi körlevele nyomán a biztosítási piac szereplői több mint 410 millió forintnyi ezzel összefüggő követelést engedtek el érintett ügyfeleiknek.
A Magyar Nemzeti Bank fogyasztóvédelmi célvizsgálatot végzett az Allianz Hungária Biztosító Zrt.-nél (Allianz), a Generali Biztosító Zrt.-nél (Generali) és a Genertel Biztosító Zrt.-nél (Genertel) a hosszabb, több éves lakásbiztosítást vállaló ügyfelek számára biztosított kedvezmény (tartamengedmény), illetve az ügyfelek előzetes tájékoztatásának jogszerűségét áttekintve. A vizsgálatokat az indokolta, hogy a tavalyi lakásbiztosítási átkötési kampány során számos jelzés érkezett az MNB-hez a futamidőhöz kötődő díjengedménnyel összefüggő gyakorlatokról, jelentős fogyasztóvédelmi aggályokra rávilágítva. A vizsgálatok a 2023. januártól az eljárás lezártáig tartó biztosítói gyakorlatokat tekintették át.
Vizsgálatai nyomán az MNB határozataiban kötelezte a biztosítókat, hogy a díjkedvezmény periódusának (kezdetének és végének) számításáról, s egyéb szabályairól a szerződések megkötése előtt írásban, figyelemfelhívásra alkalmas módon tájékoztassák ügyfeleiket. Az MNB felszólította a biztosítókat, hogy az engedmény esetleges automatikus megújítását ne alkalmazzák, s annak lejárta után a kedvezményes díj maradjon érvényben a szerződőt terhelő további fenntartási kötelezettség nélkül. A biztosítóknak a vizsgálatok nyomán tett intézkedésekről idén május 30-ig kell beszámolniuk az MNB-nek.
A feltárt kisebb súlyú jogsértések miatt a felügyelet az Allianz biztosítónak 2 millió forint, a Generalinak 8 millió, a Genertelnek pedig 1 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki. A bírságösszeg kiszabásánál enyhítő körülménynek minősült, hogy az érintett piaci szereplők már az MNB vizsgálata során lépéseket tettek hibás gyakorlatuk korrekciójára.
Mint emlékezetes, az MNB tavaly decemberben vezetői körlevelet adott ki a lakásbiztosítási piac résztvevői számára, amiben jelezte: a maximum 3 éves engedményes periódust tartja jó gyakorlatnak. Az ügyféligények ugyanis gyorsan változnak, és a hosszabb kötöttséggel járó díjkedvezmények (mivel a szerződésből való idő előtti kilépésnél az ügyfélnek meg kell fizetnie a kedvezményként elengedett díjrész összegét) akadályozhatják a szabad átszerződést, akár a kampányok során is.
Az MNB jó gyakorlatként fogalmazta meg, hogy a díjkedvezmény időszakának lejárta után az adott lakásbiztosítások további feltételek nélkül maradjanak fenn, vagyis az adott ügyfelek biztosítási díja legföljebb a szerződéses indexálás szerint változzék. Nem követendő megoldás, ha a biztosító automatikusan – akár ügyfelei újbóli hozzájárulása nélkül – megújítja a díjkedvezményt, és ezzel az ügyfelei kötelezettségvállalását a szerződés újabb periódusra vonatkozó fenntartására, illetve az erre tekintettel nyújtott kedvezmény visszakövetelésére, ha ügyfelei idő előtt felmondanák szerződésüket.
Az MNB fellépésének hatására a biztosítási piac szereplői összesen több mint 410 millió forint, a kedvezményes periódus lejárta előtti megszűntetés miatti követelést engedtek el a biztosításukat (többségében a kampány során) felmondó ügyfeleiknek. Ezt az MNB enyhítő körülményként vette figyelembe a bírság kiszabásakor. A körlevél hatására emellett a piaci szereplők elhagyták – akár a termékfeltételek módosításával – a rossz gyakorlatokat, s az idei lakásbiztosítási kampány során már a felügyeleti elvárásoknak megfelelően alkalmazzák a díjkedvezményt. Az MNB felmérése szerint a 2024. második negyedéves adatok alapján bő 3,3 millió lakásbiztosítási szerződésből közel 1 millió tartalmazott – jellemzően 10-20 százalékos díjkedvezményt nyújtó – ilyen szerződési feltételt. Ezen belül hozzávetőlegesen a szerződések kétharmada automatikusan megújuló típusú volt.