A 19-29 évesek közel felének egyáltalán nincs megtakarítása. Akinek van, azoknak is csak 37 százaléka tudná legalább hat hónapig finanszírozni az életét bevétel nélkül – derül ki a K&H friss ifjúsági indexéből.
A kutatás szerint sok fiatalnak egyáltalán nincs megtakarítása, arányuk 43 százalékot tett ki a múlt év utolsó negyedévében. Ezzel szemben 57 százalékuk rendelkezik megspórolt pénzzel, de ezen belül nagy a szórás: 17 százalékuk kevesebb mint 100 ezer forintról számolt be, 11 százalékuk 100-249 ezer forintról beszélt. A fiatalok kevesebb mint negyede, konkrétan 23 százaléka tud felmutatni 500 ezer forintnál nagyobb összeget, míg 9 százalékuk nyilatkozott 2 millió forint feletti tételről. Ha a számításba nulla forinttal belevesszük a félretett pénzzel nem rendelkezőket, akkor 669 ezer forintos átlagos megtakarítási összeget kapunk - idézi a kutatás eredményeit az Economx.
20 százalék bírná legalább egy évig
A megtakarítások alakulása alapján nem meglepetés az, hogy sok fiatal viszonylag rövid ideig tudna megélni a megspórolt pénzből, ha esetleg nem lenne bevétele. A kutatás szerint jövedelem nélkül még a megtakarítással rendelkezők 34 százaléka is mindössze egy hónapig tudna megélni, 23 százalékuk maximum három hónappal számolhat, 17 százalékuknál ugyanez az időtáv legfeljebb hat hónap lehet - tehát a többség fél évnél tovább semmiképp sem tudna megélni bevétel hiányában. A másik oldalt képviseli az a 10-10 százalék, akik legfeljebb 1 évig vagy több mint 1 évig tudnák finanszírozni az életüket.
Ebből következik, hogy még a takarékoskodó fiataloknak is mindössze 37 százaléka „lát” három hónapnál távolabbra.
Itt tartanak a diákmunkás órabérek
Huszonéves egyetemistaként a legegyszerűbb módja a pénzgyűjtésnek, ha diákmunkát vállalunk. Mennyi lehet ezzel keresni? Idén év elején 9,4%-kal 2100 forintra nőtt az átlagos diákmunka órabér - derül ki egy friss felmérésből. Legmagasabb fizetéssel az informatikai, mérnöki területen dolgozó fiatalok számolhatnak - derül ki a Tudatos Diák Iskolaszövetkezet felméréséből. A műszaki, mérnök- és IT-szektorban számíthatnak a legmagasabb órabérre a diákok, ebben az iparágban akár 2500 forint feletti órabérek is elérhetőek. Ezt követi a rangsorban a gyártás és logisztika (2350 Ft/óra) iparága, majd a kereskedelmi iparág zárja a sort a legalacsonyabb átlagos bruttó órabérrel - írtuk két hete.