Döntés előtt
Ez abból a szempontból szerencsés, hogy ma már olcsón is lehet nagyon jó robotporszívókat vásárolni, aki pedig megengedheti magának a prémium kategóriát, az egyenesen kimagasló tudású takarítógépet vásárolhat otthonába.
Hogy mégis milyen robotporszívót vásároljunk 2025-ben? Miután frissült a Teszt Plussz Magazin kutatása, sikerült független forrásból teljes képet kapnunk a hazai és a nemzetközi piac legjobb termékeiről.
Az alábbiakban ebből a kutatásból válogattuk ki, hogy mit kell tudnia egy robotporszívónak a belépő és a középkategóriában, illetve abban az esetben, ha a legjobbak közül válogatnánk magunknak.
Ha nem akarunk sokat költeni
Amennyiben nem akarunk túl sokat költeni egy robotporszívóra, akkor nyilvánvaló, hogy részben le kell mondanunk a legújabb és leginnovatívabb technológiákról, de 2025-ben már 100 ezer forint körül is találhatunk olyan terméket, ami megfelelően működik.
Ide sorolható például a Xiaomi Robot Vacuum S20 termékcsalád vagy a Roborock Q8 Max, amelyek a maguk módján magabiztosan hozzák azt a tudást, aminek már van látszata a lakásban, tehát mindennapos takarítás esetén garantáltan tisztább padló és pormentesebb közeg fogad minket.
Már ezen a szinten alapelvárás ugyanis az 5-6000 Pa szívóerő, amit speciális kialakítású főkefe támogat meg annak érdekében, hogy keménypadlón és szőnyegen egyaránt kimagasló tisztaságot nyújtsanak.
Már az olcsó robotporszívók között is találkozhatunk fejlettebb felmosó technológiákkal – például forgó mopos rendszerrel –, de többségében itt még az egyszerűbb megoldások uralkodnak és inkább nedves feltörlőként funkcionálnak.
Nagyon fontos azonban, hogy a navigációs rendszer tekintetében már itt sem kell különösebb kompromisszumokat kötnünk, a legtöbb robotporszívó ezen a szinten lézeres szisztémával dolgozik, de a jobb modellekben még akadálykerülő és szőnyegfelismerő mód is található.
Ha a középkategóriából válogatnánk
"Bár a középkategória egyre inkább összemosódik a prémium ligával, azért még mindig jól elkülöníthetők azok a termékek, amelyek egyfajta átmenetet jelentenek." - Jelzi Kristóf Antal, a magazin robotporszívó szakértője.
A leginkább arról ismerhetők fel ezek a robotporszívók, hogy bizonyos tekintetben felsőligás tulajdonságokat kínálnak, míg más téren a belépő szinten lavíroznak. Tipikus példa erre a Xiaomi Robot Vacuum X10 vagy a Dreame D10 Plus (Gen 2), amelyek nagyon jó termékek, azonban még megvannak a maguk korlátai a prémium ligához mérten.
Ezen a szinten például már teljesen általános, hogy az erőteljes szívóerőt és az innovatív keferendszert valamilyen önürítő megoldással ötvözi a gyártó.
Az önürítő dokkolók különösen hasznosak abban az esetben, ha automatizálnánk a porszívó munkáját, hiszen ezek az állomások minden munkavégzés során képesek egy külső portartályba szivattyúzni az összegyűjtött koszt és port.
A navigációs rendszer kapcsán természetesen itt is elvárható a LiDAR lézeres szisztéma, valamint az erős szoftveres háttér is, legyen szó akár a feltérképezhetőségről, akár az olyan tulajdonságokról, mint az applikáción keresztüli vezérlés.
A középszinten is találkozhatunk innovatív módszerekkel, de a gyártók 2025-ben inkább még csak a megbízhatóságra alapozzák a népszerűséget, érezhetően korábban bevált, azonban már olcsón előállítható technológiákat alkalmaznak.
Ha a legjobbak közül szemezgetnénk
Prémium robotporszívónak 2025-ben általánosságban azokat az eszközöket hívjuk, amelyek a legújabb technológiákra épülnek, emiatt pedig kimagasló takarítási tulajdonságokkal rendelkeznek.
Jellemző rájuk a magas szívóerő – ebben a kategóriában már 10 000 Pa, sőt afeletti teljesítménnyel is találkozhatunk –, a továbbfejlesztett keferendszer, sőt a készülékházból kinyúló oldalkefék sem ritkák, amivel a sarkokban vagy a falak mentén egyaránt precízebben tudnak takarítani.
Különösen fejlettek ezek a felsőligás robotporszívók a felmosás tekintetében. Szinte mindegyikük vibrációs moppal rendelkezik vagy valamilyen továbbfejlesztett forgómopos megoldással, sőt akadnak termékek, amelyek a mopot meg tudják emelni vagy kinyújtani – szintén a sarkok és a falak/bútorok menti részek tisztántartása érdekében.
Bár vannak dokkoló nélküli típusok – a Roborock S8 például messze a legjobb ezen a téren a felsőkategóriában –, azonban ebben a szegmensben már különösen jellemző a multifunkciós bázisállomás, így például a Roborock Q Revo S, a Dreame L20 Ultra vagy a Roborock S8 Pro Ultra is rendelkezik ilyennel.
Ezek a dokkolók már nemcsak a koszt tudják kiszivattyúzni a belső portartályból, hanem képesek kimosni a piszkos mopot, megszárítani azt forró levegővel, de például a felmosóvíz újratöltéséről, annak felmelegítéséről is gondoskodnak.
Kétségtelen tehát, hogy a robotporszívók esetén is a prémium ligás termékektől kapjuk a legnagyobb tudást!