Elkezdte működését egy új testület, az Online Platform Vitarendező Tanács (OPVT). Már ide is fordulhat az a netező, aki vitatja egy netes platform döntését: például felhasználóként a fórumból kitiltást, komment törlését, tiltott tartalom megjelenítését.
Ezentúl már nemcsak a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz (NMHH) vagy bírósághoz, hanem az Online Platform Vitarendező Tanácshoz (OPVT) is fordulhat az a magyarországi felhasználó, aki vitatja egy platform valamely döntését - írja az Economx.
EU-s szabályozás a háttérben
Idén március 7-től hivatalosan is életbe lépett az uniós állampolgárok védelmét szolgáló Digital Service Act. A DSA legfontosabb céljai közé tartozik a biztonságosabb, átláthatóbb és méltányosabb online világ megteremtése, és így a jogsértő tartalmakkal szembeni hatékony fellépés is.
Az uniós szintre emelt szabályozás a várakozások szerint csökkentheti egyebek között annak a kockázatát, hogy a platformok tévesen vagy indokolás nélkül törölnek megszólalásokat és tiltanak le felhasználói profilokat.
A rendelet lehetővé teszi a tagállamok számára olyan, peren kívüli vitarendező fórumok létrehozását, melyek segítségével a digitális szolgáltatások felhasználói könnyen és hatékonyan vitathatják az online platformokat üzemeltető szolgáltatók őket negatívan érintő döntéseit, mint egy közzétett tartalom eltávolítását vagy profilletiltást, esetleg valamely veszélyes tartalom törlésének elmaradását.
Ide lehet fordulni
Ilyen, a peren kívüli vitarendezésre felhatalmazott testület lesz hazánkban az Online Platform Vitarendező Tanács, amelyről az internetes közvetítő szolgáltatások egyes szabályairól szóló magyar törvény rendelkezik. A testület tanúsítása augusztus 29-én megtörtént, így az OPVT ezen a napon megkezdhette működését, várják a hozzájuk érkező kérelmeket.
Hogyan, hová és milyen csatornán lehet kérelmet benyújtani? Bővebb információk az új testületről itt.