Így csalnak a parkolóautomatáknál: vigyázat a QR-kódokkal
QR code
Photo by Mitya Ivanov on Unsplash

Így csalnak a parkolóautomatáknál: vigyázat a QR-kódokkal

Józsefváros néhány parkolóautómatáján a csalók az eredeti, fekete színű QR-kódokra piros színű, hamis matricákat ragasztottak. Amikor a gyanútlan felhasználó beolvassa ezeket a kódokat és megadja bankkártyaadatait, azok közvetlenül a csalókhoz kerülnek.


Az OTP Bank Biztonsági Igazgatósága már két konkrét esetet is jelentett a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ felé, amik a parkolóautómatáknál történtek. Budapest VIII. kerületében, Józsefvárosban ismeretlen elkövetők hamis QR-kódokkal próbálják megszerezni a parkolóautomatáknál fizető ügyfelek bankkártyaadatait. A csalók módszere egyszerű, de veszélyes: az eredeti, fekete színű QR-kódokat piros színű, hamis matricákkal helyettesítik. Amikor a gyanútlan felhasználó beolvassa ezeket a kódokat és megadja bankkártyaadatait, azok közvetlenül a csalókhoz kerülnek, akik később visszaélhetnek velük.

Az incidensek március 6-án a Bródy Sándor utca 15., illetve március 7-én a Múzeum utca 17. szám közelében történtek. A bejelentést követően a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt. azonnal megkezdte az automaták ellenőrzését, és több helyen is találtak hamis QR-kódokat tartalmazó matricákat. A parkolási társaság munkatársai folyamatosan dolgoznak az összes automata átvizsgálásán.

A lakosság védelme érdekében fontos tudni, hogy az eredeti QR-kódok fekete színűek, míg a hamisak piros színben jelennek meg. Azt kérik, ha valaki gyanús kódot észlel, azonnal jelezze azt a Parkolási Igazgatóság Ügyfélszolgálatán (+36 1 299-7000, parkolasugyfelszolgalat@jgk.hu) - írja a Józsefvárosi Önkormányzat.

Németországban már hetekkel ezelőtt felbukkant ez a csalás

Március elején adtunk hírt a QR-kódos parkolási csalásról Németországból. A Német Autóklub (ADAC) hívta fel a figyelmet erre a vadonatúj csalásra. Akkor még azt írtuk, hogy Magyarországon nem bukkant fel, ám ez már nincs így.

Egyébként egyre gyakoribb családi forma az úgynevezett phishing (magyarul adathalászat). Ennek elsődleges célja általában az áldozatok személyes vagy pénzügyi információinak megszerzése. A támadók általában hamis e-maileket, weboldalakat vagy üzeneteket használnak arra, hogy az áldozatokat megtévesszék.

Ne hagyd ki!