Hasznos tippek lakásfelújításhoz

Hasznos tippek lakásfelújításhoz

A mai építőanyag és szolgáltatás árak mellett kétszer is meggondoljuk, hogy belevágjunk-e egy felújításba. Az árak mellett pedig a sokszor rémálomba illő, elhúzódó munkálatokról, váratlan költségekről szóló történetek is kedvünket szeghetik. Mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük ezeket?


Tervezzük meg a folyamatot!

Ebbe beletartozik már az is, hogy tisztázzuk, mi a célunk a felújítással, mik a kritikus területek, mik azok, amikből nem engedünk vagy éppen az időzítést hogyan képzeljük el. Ez azért is fontos, mert a beltéri munkák gyakran hidegebb időben is elvégezhetőek, de például a kültéri járólap cseréjét keresztbe húzhatja a fagyos, csapadékos időjárás.

Válasszuk ki a szakembereket!

A tervezésbe egy belsőépítészt is bevonhatunk, aki abban is segít, hogy az újonnan elképzelt dizájn mennyire passzol azokhoz a terekhez, amelyekhez nem nyúlunk. Vegyük csak azt a példát, hogy a fürdőszobába új burkolatot tervezünk, de a kádat nem akarjuk kicserélni. Igen nagyon kontraszt lehet az újonnan választott mondjuk fahatású vagy vibráló színű spanyol csempe és a jó pár éve használatban lévő hagyományos kialakítású fürdőkád között. Kellemetlen lenne, ha csak a burkolás után látnánk, a kádnak is mennie kell. Az új terek megtervezése után kereshetünk egy generál kivitelezőt, aki összefogja a szakágakat, és nem nekünk kell koordinálni, de ha projektmenedzser vér csörgedezik az ereinkben, akkor mi is magunkra vállalhatjuk ezt.

Legyen egy idő- és egy költségvetési terv!

Egy felújításhoz a pénzen és az időn kívül kétségtelenül türelem kell és tartalékok. Mind pénzbeli, mind időbeli tartalékok. Szerencsés, ha az első költségvetési terven túl vannak még pénzügyi tartalékaink, mert menet közben is kiderülhetnek extra javítanivalók, illetve az építőanyag árak változása szinte követhetetlen. Az időbeli tartalék pedig annyit jelent, hogy ne véssük kőbe a beköltözés, visszaköltözés dátumát, mert könnyen lehet csúszás, és felesleges idegeskedéstől kíméljük meg magunkat. Ha erre előre felkészülünk, akkor nem fogjuk úgy érezni, hogy összedől a világ, ha a karácsonyi ebédet nem az új konyhában fogyasztjuk el.

Lak\u00e1sfel\u00faj\u00edt\u00e1s

Legyünk jelen!

Ha nem is a mi kezünkben futnak össze a szálak, akkor is érdemes jelen lenni, és legalább hetente ellenőrizni, hogyan haladnak a folyamatok. A heti bejárások a szakemberekkel lehetővé teszik, hogy már közben beavatkozzunk, ha valami nem stimmel vagy nem úgy alakul, ahogy megbeszéltük. (x)


Ne hagyd ki!