3 dolog, amit tudnod kell új építésű lakás vásárlása előtt
Fotó: REMAX

3 dolog, amit tudnod kell új építésű lakás vásárlása előtt

Kell egy kis képzelőerő az új építésű lakás vásárlásakor és persze mindig van kockázat is az ilyen fejlesztéseknél. Hogy minimalizáljuk a rizikót, íme néhány tipp a vásárlás előtt!


1, Műszaki átadás, használatba vételi engedély, albetétesítés

Ha új építésű lakást vásárolunk, a fenti fogalmakkal érdemes tisztában lennünk. Először a műszaki átadás történik meg a kivitelező és beruházó között, ha minden rendben van, akkor megindítják a használatba vételi eljárást. Ha z az engedély is megérkezik, akkor következik az albetétesítés, azaz az osztatlan közös tulajdonú társasház minden lakása külön helyrajzi számot kap. Ezt szintén a beruházó kérelmezi és a Társasházi Alapító Okiratot is elkészítteti.

Tippek, miért fontosak ezek a fogalmak:

Műszaki átadás: A legnagyobb rizikónak a legtöbben azt tartják az új építésű lakásoknál, hogy egyáltalán nem, vagy rengeteget csúszva készül el a társasház. Ha a műszaki átadás környékén veszük a lakást, akkor minimalizáljuk a rizikót, hogy elkészül-e a társasház. A műszaki átadás után, de még a használatba vételi engedély előtt, próbáljunk megállapodni a fejlesztővel, hogy berendezhessük a lakást, kialakítsuk a konyhát például. Így használatba vételkor már kész lakásba mehetünk.

Használatba vételi engedély: Általában a műszaki átadás után 30-90 nappal megtörténik. Viszont vannak olyan bankok, amelyek csak a használatba vételi engedély után folyósítják a hitelt. Ha a fejlesztő nem ragaszkodik a teljes vételár kifizetéséhez előre, akkor érdemes az utolsó 10-20 százalékos részletet ehhez az engedélyhez kötni. Életvitelszerűen csak a használatba vételi engedély után lehet a lakásban tartózkodni.

Albetétesítés: Egyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy bár fizikailag létezik a lakásunk, Földhivatali szempontból még nem, csak az albetétesítés után.

2, Vételi biztosíték vagy foglaló

Általában minden ingatlannál, de az új építésű lakásoknál biztosan kérnek írásbeli vételi ajánlatot. Amennyiben a vevő ajánlatát elfogadja a beruházó, akkor vételi biztosítékot kell fizetnünk az előszerződésig vagy adásvételi szerződésig. Ez a lakás árától függően néhány millió forint lehet.

Tipp: figyeljünk, hogy a vételi ajánlatban mi szerepel. Az ajánlattételi biztosíték lehet olyan, ami visszajár, amennyiben nem történik meg időre – ez 15-30 nap általában – a szerződéskötés, de viselkedhet foglalóként is. Ilyenkor a vevő „elbukja” az összeget, ha az ő hibájából nem valósul meg a szerződéskötés. Viszont ebben az esetben az is igaz, hogyha az eladó miatt hiúsul meg a szerződéskötés, akkor az eladónak (beruházónak) a biztosíték dupláját kell visszafizetnie.

3, Garancia

Az adásvételi szerződés előtt kérdezzünk rá a műszaki tartalmak garanciájára. Egyes elemekre 1-2 vagy akár 5 éves garancia is lehet, amit a kivitelezőnek meghibásodás vagy más probléma esetén javítania kell. Ezekre kérdezzünk rá a szerződéskötés előtt.

Tipp: Kérdezzünk rá, hogy a vételárért pontosan mit kapunk! Például: szaniterek, redőnyök, kapcsolók, lámpabúrák?

Ha nem akar kockáztatni, jöjjön el és nézze meg a XI. kerületben, a Kalotaszeg utcában a 12 lakásos társasházat, melyet a RE/MAX Vision ingatlaniroda értékesít kizárólagosan. Itt november elején már műszaki átadás van és már csak 6 lakás eladó! (x)

Fotó: REMAX

Ne hagyd ki!