Az év első kilenc hónapjában 11 600 vállalkozást vontak felszámolási eljárás alá és 26 600 cég szűnt meg. Ez kevesebb, mint a tavalyi rekord évben, de megszűnésben az utóbbi hét év második legrosszabb adatát regisztrálta az összeállítást készítő Opten céginformációs szolgáltató.
Az Opten legfrissebb adatai szerint Magyarországon 2024 első kilenc hónapjában csaknem 11 800 felszámolási eljárás indult, ami 28%-os csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. Ugyanebben az időszakban összesen 26 584 cég szűnt meg, ami 10,2%-os csökkenést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. - írja a Portfolio. (Megjegyzendő: a tavalyi rekord megszűnésekben benne volt a kata-törvény 2022-es szigorítása, ami sok vállalkozás végét is jelentette, így a 2023-as bázis magasnak számított.)
Ugyanakkor az idei év első kilenc hónapja így is a második legrosszabb adatot hozta a cégek nettó megszűnése tekintetében az elmúlt hét évben.
A turizmusban és a vendéglátásban sok a megszűnés
Ám a befejezett felszámolási eljárások száma több mint kétszerese volt a bázisidőszakénak, és a legnagyobb bezárási arány a kereskedelem, építőipar, járműjavítás és a turizmus-vendéglátás ágazatában volt tapasztalható.
Bár a felszámolások száma csökkent az előző évhez képest, az Opten adatai szerint a cégmegszűnések dinamikája változatlanul aggasztó maradt, különösen a turizmus és vendéglátás területén, ahol az eljárások száma jelentős növekedést mutatott.
Így megy a cégfelszámolás
Az oldalunkon megjelent egyik korábbi írás a felszámolási eljárást mutatta be. Ennek megindítása akkor válik szükségessé, ha egy gazdálkodó szervezet képtelen teljesíteni pénzügyi kötelezettségeit, és ez az állapot visszafordíthatatlan. Az eljárás több módon is kezdeményezhető:
Az adós önfelszámolási kérelmet nyújthat be.
A hitelezők kezdeményezhetik a felszámolást, amennyiben az adós nem tudja rendezni tartozásait.
A cégbíróság, vagy más bírósági eljárás keretében is elrendelheti a felszámolást.
A további lépéseket ebben a cikkünkben olvashatja.