Gyakori, hogy egy ingatlanon haszonélvezeti joga van valakinek, ami sok szempontból megköti a tulajdonos kezét. Példásul akkor, ha eladná az ingatlanját.
Kaphatsz lakáshitelt haszonélvezettel terhelt ingatlanra, vagyis nem kizáró ok, hogy lakáshitelt vegyél fel ebben a helyzetben. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint erre azonban csak akkor van lehetőség, ha a haszonélvező is beleegyezik az ügyletbe és a szerződésben is szerepel adóstársként. Amennyiben a haszonélvező ebbe nem egyezik bele és a haszonélvezeti joga is megmarad, akkor nem lesz sikeres a hiteligénylés.
Ha a haszonélvező vállalja, hogy szerepel a hitelszerződésben, nem kell minden feltételnek megfelelnie. Nem feltétlenül kell jövedelmet igazolnia, mint ahogy az sem gond, ha az olyan alapfeltételeknek nem felel meg, mint például az életkorra vonatkozó elvárások.
Azaz nem probléma, ha a haszonélvező nem hitelképes, feltéve, ha vállalja, hogy adóstársként megjelenik a szerződésben. Bár a hitelképessége nem feltétel, kockázatot ő is vállal, ha ugyanis megszünteti a bank a szerződést, akkor elveszítheti a haszonélvezeti jogát.
Mit lehet tenni, ha nem egyezik bele a haszonélvező?
Ha ez a megoldás nem működik, van egyszerűbb módja is a hitelfelvételnek. Személyi kölcsön igénylésnél például nincs szükség a haszonélvező hozzájárulására, emellett a hiteligénylés is sokkal gyorsabban megy, mint a jelzáloghiteleknél.
A hátránya ennek a megoldásnak, hogy drágább, mintha jelzáloghitelt vennél fel, mivel az éves kamat magasabb. Emellett a futamidőt sem lehet 15-20 évig elhúzni, emiatt a havi törlesztőrészlet is magasabb, mint a lakáshiteleknél.
Igénybe lehet venni szabad felhasználású jelzáloghitelt is haszonélvezettel terhelt ingatlanra, de mivel a lakáshitelhez hasonlóan jelzáloghitelről van szó, a haszonélvezőnek ugyanúgy bele kell egyeznie a hitelfelvételbe.
Haszonélvezeti jog kivásárlása
A haszonélvezeti jog a tulajdonosváltástól függetlenül fennmarad, ezért egy haszonélvezettel terhelt ingatlan vételénél vagy eladásánál felmerül a kérdés, hogy ha a tulajdonos személye megváltozik, mi lesz a haszonélvezővel.
A legegyszerűbb forgatókönyv szerint a tulajdonos, a haszonélvező és a vevő meg tudnak állapodni, és a tulajdonos az eladással egy időben ki tudja vásárolni a haszonélvezőt, ha ebbe ő maga is beleegyezik. Ha a haszonélvező javára elidegenítési és terhelési tilalmat is bevezettek, akkor ezeket is meg kell szüntetni.