Bécs, útépítés
Fotó: Shutterstock

Újabb pofon az Ausztriában dolgozó magyaroknak

Gondban van az osztrák építőipar, ami kellemetlenül érinti a szektorban dolgozó magyar munkavállalaókat. Az ágazat szereplői szerint a kedvezőtlen gazdasági, piaci környezet mellett a túlszabályozás is visszaveti a teljesítményüket.


Ausztriában 9 különböző területrendezési szabályzat és 9 különböző, egymástól sokszor gyökeresen eltérő építési törvény van, aminek meg kell felelni a 9 szövetségi államból álló országban, eközben egy épület elkészítéséhez összesen 5008 szabványnak kell megfelelni. Az ágazat szereplői szerint emiatt deregulációra lenne szükség, hogy olcsóbban tudjanak építkezni.

Az is árulkodó, hogy a világ meghatározó téglagyártó vállalatcsoportja, a Wienerberger gyorsjelentése szerint a konszern adózás utáni profitja szeptember végéig 85 százalékkal zuhant a tavalyi év hasonló időszakával szemben, valamint alig 46 millió euróra zsugorodott az egy évvel korábbi 312 millió euróról. (Igaz, a cég a bevételei döntő részét nem ausztriai értékesítésből szedi be).

Az economx.hu beszámolója szerint a Wienerberger a jelentésében panaszkodik az osztrák és az egész nyugat-európai piaci helyzetre. Mint írják, a gondot az jelenti, hogy a magas kamatok éreztetik kedvezőtlen hatásukat az újlakás építéseknél, ugyanakkor a kormányzati intézkedések, amelyek ezt ellensúlyozni tudnák, az ígéretek ellenére még meg sem születtek.

A napokban írtunk arról, hogy az osztrák munkanélküliség növekedése komoly hatással lehet a magyar munkavállalókra, hiszen Ausztria munkaerőpiacán a magyarok képviselik a legnépesebb külföldi csoportot. Ausztria gazdasági helyzete romlik, a recesszió és a német gazdaság gyengélkedése érezhetően sújtja az osztrák munkaerőpiacot is. A munkanélküliségi ráta októberben váratlanul 6,9 százalékra nőtt, miközben a magyar munkanélküliség ennél jóval alacsonyabb szinten áll. A szomszédos országban a hivatalos adatok szerint csaknem 130 ezer magyar dolgozik.


Ne hagyd ki!