Az ellenőrzött munkavállalók 13,46 százalékát foglalkoztatták a cégek illegálisan - derül ki foglalkoztatás-felügyeleti hatóság jelentéséből. Ez kis javulás az egy évvel korábbi 15,6 százalékhoz képest. A lebukó munkaadó gyakori magyarázata, hogy a dolgozó csak próbamunkán van.
Az összes ellenőrzött és feketén foglalkoztatott munkavállaló arányszáma csökkent, azonban a javuló tendencia ellenére még mindig az építőiparból kerül ki a legtöbb feketén foglalkoztatott munkavállaló, ezt követi a vendéglátás, valamint a főbb ágazatokon kívüli az úgynevezett „egyéb” ágazatok és a kereskedelem - írja az Economx.
Ezek a leggyakoribb hiányosságok
A jelentés szerint a munkaidővel és a munkaidő-nyilvántartással kapcsolatos jogsértések száma továbbra is jelentős. A munkabérrel kapcsolatos szabálytalanságokon belül az elszámolással, például a bérjegyzékkel kapcsolatos hibák voltak a legjellemzőbbek. A leggyakoribb szabálytalanságok között szerepel a jogviszonyok bejelentésének elmulasztása. A korábbi évekhez hasonlóan a foglalkoztatók a bejelentések elmaradása okaként „próbamunkára” hivatkoznak, de a hatóságok szerint ez továbbra sem fogadható el kimentési okként.
A munkabérrel kapcsolatos jogsértésekkel érintett munkavállalói létszám is nőtt egy év alatt, a korábbi 4,3 ezer munkavállalóhoz képest, most 4,6 ezer munkavállalónál trükköztek a cégvezetők. Előfordult több esetben, hogy erre irányuló megállapodás nélkül készpénzben fizette ki a cég a munkavállalót.
Tavaly az első háromnegyed évben 2151 esetben szabott ki munkaügyi bírságot a hatóság, amelynek összege meghaladta az 1,2 milliárd forintot is.
Ennyi bírság jár az illegális foglalkoztatásért
Tavaly nyáron megduplázta a kormány a NAV által kiszabható pénzbüntetési tételeket. Ha egy cég valakit feketén foglalkoztat vagy elmulasztja a számlaadást, már 2 millió forintos bírsággal is számolhat - írtuk korábban.