Családtámogatásokat a Gyurcsány-kormány szüntetett meg - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az MTI-vel. A közlemény egyértelműen tisztázza azokat a feltevéseket, amelyek szerint a kormány eltörölne egy régóta változatlan összegű családtámogatást.
A minisztérium tájékoztatása szerint a kormány nem tervezi a családi pótlék megszüntetését, ez egy álhír.
Sőt, a gyermeket nevelő családokat egyre több támogatással segítjük a családi adórendszeren, a családi adókedvezményen, a négygyermekes édesanyák szja-mentességén és a csok pluszon keresztül
- olvasható a közleményben.
A minisztérium valószínűleg a Népszava cikkére reagált. A lap "Titkolja az Orbán-kormány, hogy megszünteti-e a családi pótlékot" című cikkében azt írta, hogy nem cáfolta a támogatás megszüntetésének tervét a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Azt követően vetődött fel a kérdés, hogy a tárca minisztere, Csák János egy decemberi parlamenti meghallgatáson arra a felvetésre, hogy mikor várható a 2008 óta változatlan összegű családi pótlék emelése, azt válaszolta: „Ha valaki csak segélyen él, és nem a munkaerőpiacról, azt nem tartjuk jó iránynak.”
Ungár Péter, az LMP társelnöke az elhangzottak alapján írásban azt kérdezte Csák Jánostól, tervezi-e az Orbán-kormány, hogy megszünteti a családi pótlékot. Vitályos Eszter, a minisztérium államtitkára reagált a megkeresésre. Levelében egyebek között azt írta, „a kormány családtámogatási rendszere sokrétű, ennek egészéből nem lehet kiragadni és elszigetelten kezelni a családi pótlékot. A család-és munkaalapú társadalomban hisznek, ezért a segélyezés kiterjesztése helyett különböző támogatásokkal segítik azt, hogy minél több embernek legyen munkája”.
Vagyis a lap értelmezése szerint nem adott egyértelmű választ. Ez indíthatta el a találgatásokat, amiket a kormány most tisztázott.
A Népszava felidézi: a családi pótlék a gyermek születésétől kezdődően addig jár, amíg a gyermek köznevelési vagy szakképző intézményben tanulmányokat folytat. A felső életkori határ 20 év. Összege 2008 óta változatlan, 12 200 forinttól 25 900 forintig járhat gyermekenként. Több, családokkal végzett felmérés, szakmai szervezet vagy éppen pártok érvelése szólt az emelése mellett, de a kormány elzárkózik tőle.