7 dolog, amivel hozzájárulhatunk munkavállalóink jólétéhez 2024-ben
Fotó: CONTENTNMORE

7 dolog, amivel hozzájárulhatunk munkavállalóink jólétéhez 2024-ben

A vállalati siker szempontjából a dolgozók jóléte nem csupán egy etikai és társadalmi kérdés, hanem stratégiai döntés is. A boldog, elégedett munkaerő ugyanis nemcsak produktívabb és hatékonyabb a munkavégzés során, de hűségesebb is a céghez, ami csökkenti a vállalat fluktuációját, sok terhet levéve a vezetőség válláról.

Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, miért fontos a dolgozók jólétére odafigyelni, de megosztunk néhány konkrét, hatékony tippet is, amelyekkel lendületesen indíthatjuk a következő évet – és még sikeresebbek lehetünk, mint korábban.

Megértés és kommunikáció

Az első lépés a dolgozók jólétének növelése felé az empátia és hatékony kommunikáció kiépítése, illetve gyakorlása. Ha eddig nem tettük volna, ezentúl hallgassuk meg munkatársaink véleményét, észrevételeit, és biztosítsuk őket arról, hogy amit mondanak, az igenis számít – legyen szó bármilyen témáról. A XXI. századra az open-door policy és a rendszeres visszajelzések kiemelkedően fontossá váltak: ezek segítségével a dolgozók jól érezhetik magukat a munkahelyen és kedvük lehet ahhoz, hogy proaktívan közreműködjenek a vállalat életében.

Munkahelyi rugalmasság

Már rég nem számítanak népszerűnek azok a munkahelyek, ahol szigorúan elvárják a napi nyolcórás irodai munkarend betartását – különösen a fiatalabb munkavállalók körében. Éppen ezért fontos a munkahelyi rugalmasság: ez lehetővé teszi a dolgozóknak, hogy ideális egyensúlyt építsenek ki a munkájuk és a magánéletük között. A home office, a rugalmas munkaidő és a távoli munkavégzés lehetőségei segíthetnek csökkenteni a stresszt és növelni a dolgozói jólétet.

Szociális kapcsolatok és csapatépítés

Elsőre talán nem is gondolnánk, de a pozitív munkahelyi kapcsolatok, a kellemes légkör nemcsak a közösség, de a cég termelékenysége szempontjából is fontos. Ha ugyanis a kollégák között nem pusztán munkatársi a viszony, hanem kedves ismerősökként, akár barátokként tekintenek egymásra, akkor gördülékenyebben és hatékonyabban tudnak együtt dolgozni. Emellett az irodába is szívesebben járnak be és általánosságban véve jobban érzik magukat a hétköznapokban.

Ha mi is szeretnénk ezt elérni, szervezzünk rendszeresen csapatépítőket! Elmehetünk együtt városfelfedező sétákra, közösségi programokra – például szemétszedésre –, de akár egy borkóstoló csapatépítőn is részt vehetünk. Igyekezzünk olyan eseményeket tető alá hozni, amelyeken nem a szakmázásé a főszerep, hanem a dolgozóknak van lehetőségük egy kicsit közelebbről is megismerni egymást, összekovácsolódni.

Fejlődési lehetőségek

A fejlődési lehetőségek folyamatos biztosítása nem más, mint a motiváció kulcsa – ráadásul mind a két fél profitálhat belőle. A munkavállaló mélyebb szakmai ismeretekre tehet szert, szélesítheti a látókörét, színesítheti a tudását, értesülhet a legújabb innovációkról, miközben újabb lendületet kap a munkavégzés terén. De a vállalat számára is előnyös, hiszen a megszerzett szakértelmet a dolgozónk a mi cégünknél fogja majd kamatoztatni. Olyan képzéseket és továbbképzéseket kínáljunk, amelyek támogatják a dolgozók szakmai fejlődését és karrierépítését.

Jutalmazás és elismerés

Az elismerés és jutalmazás hozzájárul a dolgozók motivációjának és elégedettségének növeléséhez. Fontos, hogy ne csak anyagi juttatásokkal, hanem szóban vagy írásban is fejezzük ki elismerésünket, ha valaki sikeresen zár le egy projektet, vagy kiválóan old meg valamilyen problémát. Amennyiben az elért eredményeket megfelelően megünnepeljük, az összességében emeli a munkahelyi hangulatot. Érdemes lehet évente akár egy kisebb-nagyobb rendezvényt is szervezni a jutalmazás köré – természetesen a büdzsénk és a cég méretének függvényében.

A mentális egészség támogatása

Sajnos egy modern munkakörnyezetben elkerülhetetlen, hogy a dolgozókat stressz érje, ám az már tőlünk függ, hogy mennyire segítünk ennek kezelésében, feloldásában. Az első pontban említett nyílt kommunikáció egy remek lépés ennek irányába, de ennél többet is tehetünk. Biztosítsunk lehetőséget arra, hogy a kollégák részt vegyenek mentális egészséget célzó programokban, hozzunk létre egy olyan környezetet, ahol a stressz kezelése és a mentális egészség is figyelmet kap, vagy adjunk támogatást, amit pszichoterápiára fordíthatnak.

Egyes esetekben az is elég lehet, ha lehetőséget adunk arra, hogy egy kicsit „kieresszék a gőzt”. Erre tökéletes alkalmat biztosítanak a különböző csapatépítők, ahol kötetlenebb környezetben, őszintébben beszélhetik ki a problémáikat. Ha például egy borkóstoló csapatépítőt tervezünk, biztosra vehetjük a sikert!

Az ideális környezet biztosítása

Ma már tudjuk, milyen fontos a jólét szempontjából a környezetünk, mégsem fordítunk rá kellő figyelmet. Az irodába szerezzünk be ergonomikus bútorokat, amelyek támogatják a dolgozók testi-lelki egészségét, dobjuk fel a környezetet színekkel, növényekkel és dekorációval! Meglátjuk majd, így szívesebben járnak be dolgozni is!

A dolgozók jólétének növelése tehát nem csupán morális kötelesség, de a vállalati siker egyik kulcsa is. A munkahelyi elégedettség produktívabb, hűségesebb munkaerőt eredményez, ami hosszú távon üzleti előnyökhöz is vezet – ezeket pedig egy vezető sem utasítaná el! (x)


Ne hagyd ki!