Az irodában az esetek nagy részében számítógépen vagy papírok alapján dolgozunk, ehhez pedig elengedhetetlen a kiváló megvilágítás. Ha nem látunk megfelelően, az a szemünket is veszélyeztetheti, ráadásul az ilyen környezet a hangulatunkat is negatívan befolyásolja, így a helyzetet munkáltatóként mindenképpen kezelnünk kell. Természetesen szükségünk lesz egy mennyezeti lámpára és az asztalokra irányítható kislámpákra, ennél is ideálisabb azonban az, ha a helyiségek elegendő természetes fényt kapnak. Lássuk, hogyan érhetjük el, hogy az irodában a mesterséges megvilágítás helyett inkább a napsütés domináljon!
1. Gondoljuk meg, hogy milyen ablakot választunk
Akár bérelt, akár saját tulajdonú irodában dolgozunk, az ablakok méreteit jó eséllyel nem – vagy csak óriási beruházások által – tudjuk megváltoztatni. Az azonban, hogy milyen nyílászárókat választunk, sokat számít: az ablakkeret legyen minél keskenyebb, így több hely marad az üvegnek. A matt vagy savmaratott üveg hasznos lehet abból a szempontból, hogy korlátozza a belátást, ez azonban azzal is együtt jár, hogy jóval kevesebb napfény jut be a helyiségbe. Válasszunk teljesen átlátszó üveget, a sötétítésről pedig az árnyékolás technika eszközeinek köszönhetően egyszerűen gondoskodhatunk.
Apróságnak tűnhet, de figyeljünk arra is, hogy az ablaküveg mindig tiszta legyen, hiszen a rárakódott por is szerepet játszhat abban, hogy a szoba egy kicsit sötétebbnek tűnik.
2. Használjuk ki okosan a rendelkezésre álló teret
Egyáltalán nem mindegy az sem, hogy hogyan helyezzük el a bútorokat. Ha a dolgozók az ablaknak háttal ülnek, nem vakítja el őket a betűző nap, a fény azonban tükröződni fog a monitoron; fordított elrendezés esetén ez nem jelent problémát, a szembe sütő erős napfény azonban fárasztja a szemet. Ha lehetőségünk van rá, az asztalokat 90 fokkal fordítsuk el, így jól látható lesz a számítógép és a billentyűzet is, és semmi nem zavarja a munkavégzést. Sötétítésre időnként így is szükségünk lesz, az árnyékolás technika modern megoldásainak köszönhetően azonban ez egyszerűen megoldható.
Ha bizonyos irodák kevesebb fényt kapnak, megfontolhatjuk egy open office létrehozását is: a falak hiányának köszönhetően az egész helyiség világosabb lesz, ami minden munkavállaló helyzetét megkönnyíti.
3. Válasszunk üvegből készült ajtókat
Ha otthonunkat szeretnénk egy kicsit világosabbá tenni, jó megoldás egy üveg dohányzóasztal beszerzése, az irodában azonban fontos, hogy a munkavégzésre használt íróasztalok masszívak és strapabírók legyenek. A helyiségek ajtajai azonban nagymértékben meghatározzák azt, hogy mennyire sötét egy helyiség, ezért itt nyugodtan dönthetünk az üveg mellett: ha a munka jellege miatt a dolgozóknak privát szférára is szükségük van, jó kompromisszum lehet egy olyan anyag választása, amin nem lehet átlátni, a fénynek azonban nem állja útját.
4. Domináljanak a világos színek
A falak és a mennyezet színe óriási szerepet játszik abban, hogy az iroda mennyire tűnik világosnak. Felejtsük el a sötét színeket – a világos árnyalatok, mint a fehér, visszafogott sárga, a halványszürke vagy a pasztellszínek optikailag tágítják a teret, ahol a beáramló napfény is sokkal jobban érvényesül majd. Egy ilyen helyiség az ott dolgozók hangulatára is jó hatással lesz, ami növeli a munkakedvet, azon keresztül pedig a hatékonyságot, így ezzel a megoldással nemcsak a munkavállaló, hanem a munkáltató is nyerhet.
A természetes fény a dolgozókat is motiválja
Munkavállalóink átlagosan napi 8 órát töltenek el az irodában, ahol koncentrálniuk és teljesíteniük kell. Ehhez nagyon fontos az, hogy motiváltak és energikusak maradjanak, amiben a napfény is fontos szerepet játszik. Természetesen mindenképpen szükségünk lesz mesterséges megvilágításra is, ha azonban a fenti tanácsokat megfogadjuk, ezeket kizárólag a borúsabb napokon fogjuk használni. (x)