Így segít jobb álláshoz a mesterséges intelligencia
Fotó: Shutterstock

Így segít jobb álláshoz a mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia (MI) nemcsak a technológiai fejlődés motorja, de egyre több területen használható sikerrel az álláskeresés, a karrierépítés során. Segítségével hatékonyabban tanulhatunk, új készségeket sajátíthatunk el, és még a mentális egészségünk megőrzését is képes támogatni. A jövő munkahelyén az MI mentorunk lesz, munkaadókat ajánl, a megjelenésünket javítja.


A mesterséges intelligencia (MI) napjainkban már nem csupán eszköz a termelékenység növelésére, hanem egyre jelentősebb szerepet kap az egyéni karrierépítés támogatásában is - írja a Portfolio. A rutinfeladatok automatizálása révén több idő marad a kreatív, stratégiai munkára, ráadásul az MI személyre szabott képzéseket, hatékony fejlődési lehetőségeket is képes ajánlani a dolgozók számára. De számos más módon használhatják a munkaadók, munkavállalók céljaik elérésére.

Futurológus, mentális őr és avatargenerátor

A vállalatok MI-alapú rendszerekkel térképezhetik fel, hogy milyen készségekre lesz szükség a jövőben, és ezek alapján fejleszthetik tovább képzési programjaikat. Az online tanulási platformok mesterséges intelligenciával kiegészülve nemcsak figyelemmel kísérik az egyéni haladást, hanem olyan kihívásokat is ajánlanak, amelyek célzottan segítik a fejlődést.

Az állásinterjúk világa szintén átalakul: a jelöltek válaszait és testbeszédét minden bizonnyal sok cégnél MI elemzi majd, miközben megjelennek és elterjednek az avatarok. Ezek a személyre szabott virtuális megtestesülések segíthetik a többi között a diszkriminációmentes kiválasztást, és olyan embereknek is lehetőséget adnak, hogy bekapcsolódjanak a toborzási folyamatokba, akiknek erre másként nem lenne lehetőségük (például valamilyen egészségügyi, anyagi vagy fizikai korlát miatt).

Emellett az MI-alapú rendszerek hamarosan képesek lesznek figyelmeztetni a túlzott stressz vagy a kiégés jeleire, segítve a munka és a magánélet egyensúlyának megőrzését.

Az MI a kapcsolati háló építésében is támogatást nyújthat: segíthet új mentorokat vagy éppen munkaadókat találni, optimalizálja a LinkedIn-profilokat, sőt, javaslatokat tesz az ideális toborzási platformokra is a cégek számára. A technológia tehát nemcsak hatékonyabbá teheti a karrierépítést, de egészségesebbé is a dolgozókat.

El fognak menni, ha nem érzik jól magukat


Ennek már csak azért is lehet nagy jelentősége, mert például a magyarok közel fele (45 százalék) nem igazán elégedett a munkahelyével derült ki nemrég az Erste Magyarország 16-69 éves népességét reprezentáló, közel 1200 fő megkérdezésével készült felméréséből. A legnagyobb arányban a kis- vagy közepes vállalkozásoknál (kkv), valamint a nagyvállalatoknál dolgozó, fizikai munkát végzők elégedetlenek valamilyen mértékben jelenlegi munkahelyükkel (55 illetve 54 százalék). A skála másik végén a szellemi munkát vállalkozóként végzők vannak: közülük csak 16 százalék nem elégedett, ami érthető, hiszen ők leginkább azt a munkát végzik, amit maguk választottak.

A válaszadók fele (49 százalék) nem lát esélyt karrierje építésére jelenlegi munkahelyén, nem tartja valószínűnek, hogy házon belül váltani tudna vagy előléptetnék. Másik szakterületre, munkakörbe történő mozgást csupán a munkavállalók 20 százaléka tartja reális lehetőségnek, míg a magasabb pozícióba kerülésre 15 százalék lát esélyt.

Mindezek alapján nem meglepő, hogy a munkavállalók közel fele (47 százalék) nem a jelenlegi munkahelyén képzeli el magát, és két éven belül váltani szeretne: közülük 42 százalék minél hamarabb lépne, míg 58 százalékuk képzeli el ezt a következő 1-2 évben.

A felmérés szerint a munkavállalók 51 százaléka úgy érzi, nem igazán tudja kibontakoztatni a tehetségét a munkahelyén. A diplomásoknál ez az arány kicsit alacsonyabb, a szakmunkásoknál magasabb.

Ne hagyd ki!