A 2024 januárja óta feladott álláshirdetések 53 százalékában várnak el a munkaadók valamilyen nyelvismeretet, szellemi munkák esetében az arány még magasabb, 68 százalék. Vezet az angol, jön fel a német. Aki beszél nyelvet, akár 23 százalékkal többet fizető állásokat csíphet meg.
Az iskolai tanulmányok megkezdésénél, de gyakran felnőttként is meghatározó döntés, hogy milyen idegen nyelv elsajátításába érdemes belekezdeni. Ennek az egyik legfontosabb szempontja, hogy a magyarországi munkáltatók melyek ismeretét várják el a leggyakrabban. Ezt elemezte a Profession.hu állásportál hirdetésekben.
Egyre fontosabb a némettudás
A nyelvismeretet igénylő álláshirdetésekben a cégek továbbra is az angol nyelvi készséget várják el leginkább, azonban az elmúlt néhány évben egyre nagyobb igény mutatkozik a németre is. Míg a 2023-ban közzétett, nyelvtudást igénylő álláslehetőségek 57 százalékában angolt kértek és mindössze 32 százalékukban tartalmaztak némettudásra vonatkozó kritériumot, addig a 2024 óta az előbbi aránya 48,3 százalékra csökkent, utóbbié pedig 41,8 százalékra nőtt.
„Az autóipar a magyar gazdaság egyik húzóágazata, amelyben munkáltatóként is kiemelkedő szerepet töltenek be a német gyártók és az őket kiszolgáló beszállítói hálózatok. Ezért is növekedett az elmúlt években az igény a német nyelvtudás iránt a munkaerőpiacon” – mondta Szigeti Nikoletta, a Profession Services üzletágvezetője.
A francia a harmadik, az olasz pedig a negyedik legkeresettebb idegen nyelv a magyar álláspiacon, viszont a fentiekhez képest már jóval kisebb részét teszik ki a nyelvismeretet igénylő álláshirdetéseknek: előbbinek 0,6 utóbbinak 0,3 százalékos az előfordulása.
Ennyivel kereshetnek többet, akik idegen nyelvet beszélnek
A nyelvtudás bizonyos területeken szinte elengedhetetlennek számít. A vendéglátás, hotel, idegenforgalom területén például alig találhatunk olyan állást, ahol nem jelölik meg feltételként: itt a hirdetések 93,4 százalékban várják el valamilyen idegen nyelv ismeretét, ezt követi az IT, programozás, fejlesztés 78,4 százalékkal, majd az üzleti támogató központok (SSC) 75,6 százalékkal.
Idegen nyelvek elsajátításával a várható fizetésünk összege is megemelkedik, az azonban szakterülettől függ, hogy ez előreláthatóan milyen mértékben jellemző. A vendéglátás és idegenforgalom területén a legnagyobb arányban jelennek meg nyelvismeretet igénylő álláslehetőségek, és átlagosan ebben a kategóriában a legnagyobb a különbség is a bérezés terén az azt nem elváró álláslehetőségekhez képest, 23,5 százalék. Ezt követi a pénzügy, számvitel, ahol 14,6 százalékos átlagos különbség mérhető, majd az egészségügy, gyógyszeripar 13,5 százalékos differenciával.