AI, avagy ez vár a toborzás jövőjére - munkaerőpiaci trendek 2024-ben
Fotó: canva.com

AI, avagy ez vár a toborzás jövőjére - munkaerőpiaci trendek 2024-ben

Az elmúlt évek során a toborzási folyamatok és általában a HR munka világa jelentős változásokon ment keresztül, amelyre a digitalizáció és más társadalmi-gazdasági erők is jelentős mértékben hatottak. Milyen lehetőségei vannak egy vállalkozásnak a munkaerő-megtartásra és a fejlődésre a jelenlegi változékony helyzetben? Cikkünkből kiderül.


A gazdasági elemzők előrejelzése szerinti 3,2-3,6%-os GDP-növekedés várható 2024-ben, ez pedig magával hozza a foglalkoztatók megnövekedett munkaerő igényét. Ebben a kiélezett helyzetben „nem működnek majd az általános toborzási technikák, fokozott szükség lesz speciális szaktudásra” – fogalmazott Csizmadia Gábor, a Viapan Group ügyvezető igazgatója és a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének (MMOSZ) elnöke nemrégiben a Biznisz Plusz podcast egyik adásában.

A toborzási folyamatokra jelentős hatást gyakorol jelenleg a mesterséges intelligencia (AI) használata. A szakértő szerint az AI és az általa lehetővé tett gyorsított adatelemzés jelenleg a legnagyobb jelentőséggel bír a HR cégek toborzási folyamataira. Mivel „az AI segítségével gyorsabb nagy adatok feldolgozása és elemzése válik lehetővé, így hatékonyabb kiválasztási folyamatokat alakíthatunk ki. Algoritmusok segíthetnek a jobb jelölt kiválasztásában, passzív jelöltek felderítésében és a toborzási folyamat optimalizálásában is” – jegyezte meg Csizmadia Gábor.

Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy az adatelemzés és az AI alkalmazása mellett 2024-ben még kiemeltebb fontosságot kap a munkáltatói márkaépítés: „a vállalatoknak vonzóvá kell válniuk a tehetséges munkavállalók számára, és ez az egyik legjobb módszer a megfelelő munkaerő megtalálására”. A technológia fejlődésével a Viapan HR cég toborzói egyre hatékonyabban tudják használni az adatokat és személyre szabott toborzási stratégiákat tudnak kialakítani. A beszélgetés során kiderült, hogy az AI alkalmazása a toborzási folyamatokban nagyban növeli a hatékonyságot, hiszen használatával akár 20-30%-kal is javulhat egy toborzó hatékonysága az álláshirdetések generálásában és feltöltésében. Ezzel jelentős mértékben lerövidül és eredményesebbé válik a munkaerő-közvetítő szolgáltatók mutatója.

Még mindig gyakran kevert fogalmak a munkaerő-kölcsönzés és a munkaerő-közvetítés kifejezések, azonban a valóságban teljesen eltérő jelentéssel bíró szolgáltatási formák, amelyekre más-más szabályok vonatkoznak. Munkaerő-közvetítés esetében a munkavállalói munkaviszony közvetlenül a munkáltató és a munkavállaló között jön létre, és nem függ a HR szolgáltatótól. „A HR szolgáltatást végző cég, mint a Viapan is, végzi és felel a toborzás és kiválasztási feladatokért. A cél, hogy a megfelelő jelöltet találja meg a Partnere számára” – részletezte Csizmadia Gábor.

A hatályos munka törvénykönyve úgy határozza meg a munkaerő-közvetítés fogalmát, hogy: „olyan szolgáltatások összessége, amely célja, hogy a munkát keresők és munkát kínálók a foglalkoztatásra irányuló jogviszony kialakítása céljából találkozhassanak a munkaerőpiac adta kereteken belül”. Ideértve a magyar állampolgárok külföldre, valamint a külföldi állampolgárok Magyarországra való közvetítését is.

A kormányzatnak és a HR szakembereknek is fontos, hogy ott, ahol lehetséges, magyar munkaerővel töltse be az adott pozíciókat. Viszont ahol ez nem lehetséges ott a külföldi munkavállalók jelentős szerepet kapnak. „Egy-egy gyártó vagy termelő cég fejlődése és működés stabilitása van kockáztatva. ha nincs megfelelő számú munkaereje, aki elvégezze és legyártsa a megrendelt termékeket” – részletezte Csizmadia Gábor. Ennek akár az is lehet a következménye, hogy ezek a vállalatok nem tudnak több megrendelést vállalni, idővel leépülnek, megszűnnek. Továbbá „a külföldi befektetők is összepakolják a gyártó és termelő egységeiket és a világ olyan területére költöznek, ahol adott esetben megfelelő számú munkaerő áll rendelkezésre”. Mindezekből jól látható, hogy bár a külföldi munkavállalók aránya Magyarországon alacsonyabb számba van jelen, mint más nyugat-európai országokban, mégis jelentős szerepet töltenek be a nemzetgazdaságban.

A 2024-es munkaerő piaci trendekre kitérve az elnök megemlítette, hogy ha szektorokat kell néznünk, akkor akár az informatikai és a technológiai szektorban a gyártásban és a logisztikában az egészségügyben és a szociális szolgáltatásokban, valamint a turizmusban és vendéglátás területén is növekvő igényekre számíthatunk külföldi szakemberek tekintetében. „Viszont a piaci kereslet változó és a gazdasági tényezőktől is függ, így az érintett szektoroknak év közben folyamatosan figyelniük kell a változó munkaerő-piaci trendeket” – jegyezte meg a Viapan ügyvezető-igazgatója.

A cégek mellett a beruházások aránya is növekedhet 2024-ben, ez pedig még jelentősebb munkaerőt igényel. A közgondolkodásban jellemzően a munkanélküliség leküzdése a legalapvetőbb szempont, ám most éppen ezzel ellentétes nehézségek figyelhetők meg: a munkaerőhiány okoz fejtörést bizonyos ágazatokban és szektorokban, és a cégek küzdenek a munkavállalókért. Ennek hatására a hazai piacon egyre nagyobb kihívást jelent a munkaerő megtartása, a jól bevált és tapasztalt kollégák vállalaton belül tartása nagyobb javadalmazás vagy fejlődési lehetőségek biztosítása révén.

A Viapan által nyújtott szolgáltatások révén a vállalatok könnyebben megtalálhatják és megtarthatják a számukra legmegfelelőbb munkaerőt, ami hozzájárulhat a vállalati sikerhez és versenyképességhez.

Összességében tehát az AI és a digitalizáció átalakítja a toborzási folyamatokat és a HR munka világát. A munkaerőpiaci trendeket figyelemmel kell kísérni és alkalmazkodni hozzájuk, hogy a vállalatok versenyképesek maradjanak és megfelelő munkaerőt tudjanak biztosítani. A Viapan Group cégre szabott, megbízható és hatékony megoldást kínál a vállalatoknak. A sokrétű megoldásokról ingyenes tájékoztatást kaphat személyesen munkaidőben a Viapan Group bármelyik irodájában, vagy az info@viapan.hu email címen. (x)

Ne hagyd ki!