A hazai színházi világot felkavaró, az elmúlt hónapokban bekövetkezett balesetek rávilágítottak arra, hogy milyen fontos szerepük van a háttérben, a nézők számára észrevétlenül dolgozó rendezvénytechnikai szakembereknek az előadások megtervezésében, biztonságos lebonyolításában. A rendezvények szervezésével és technikai lebonyolításával foglalkozó Visual Europe Group nagy hangsúlyt fektet munkatársai folyamatos képzésére. Az elsődleges cél az, hogy a cégcsoport dolgozói nap mint nap felkészülten, a szigorú jogszabályoknak megfelelő tudással lépjenek be ebbe a csillogó, de veszélyes világba.
A Visual Europe Group vezérigazgatóját, Botond Szabolcsot arról kérdeztük, hogy milyen képzettségre, végzettségre, tudásra és tapasztalatra van szükségük azoknak a szakembereknek, akik nagyobb rendezvényeken akár többezer emberért és a produkciók biztonságáért felelnek.
A műszaki és a művészeti munkaterület biztonságos működtetésének feltételeit számos jogszabály határozza meg, ezeket ismerniük és alkalmazniuk kell azoknak a szakembereknek, akik a tervezéstől kezdve a díszletépítésen át egészen a bontásig irányítják, felügyelik a munkafolyamatokat az adott produkcióknál. Csak egy konkrét példa arra, hogy milyen összetett, az adminisztrációra is kiterjedő követelményrendszerről van szó: A munkavédelmi jogszabályokkal, valamint a Színházművészeti Biztonsági Szabályzatról szóló rendelettel összhangban a szükséges igazolások beszerzése, összeállítása mellett pontosan dokumentálni kell a részfolyamatokat, ami óriási felelősség a kivitelező cégnek.
Azok a technikus és műszaki szakemberek, akik a színpadtechnikai munkákat végzik, hogyan tudják elsajátítani ezeket az ismereteket?
A helyzet egyértelmű, ez minden esetben a produkció lebonyolításával megbízott vállalkozás felelőssége. Az önmagában még nem elég, hogy egy kolléga komoly munkatapasztalattal rendelkezik. A megfelelő szakmai végzettséget is meg kell szereznie, tisztában kell lennie a területéhez kapcsolódó, a biztonságos munkavégzéshez nélkülözhetetlen szakmai ismeretekkel, követelményekkel. Cégcsoportunk kiemelten kezeli az oktatást, munkatársaink az elsők között vettek és vesznek részt például duális, az elméleti és a gyakorlati ismeretek elsajátítását egyaránt biztosító képzésekben. Mi pedig minden tőlünk telhető segítséget megadunk nekik, hogy megszerezzék ezt az egyedülálló és hiánypótló, nem mellesleg stabil megélhetést biztosító szakmát.
Milyen területeken biztosítanak képzéseket a munkatársaknak?
A magas színvonalú és biztonságos rendezvénytechnikai/színpadi szolgáltatások a színház- és rendezvénytechnikus szakma speciális szakirányaira épülnek. Az ágazatot a fény, - a hang- és a vizuáltechnikai tudás, tapasztalat teszi versenyképessé. A kihívást az jelenti, hogy ugyan számos kiváló szakember dolgozik ezeken a területen, de gyakran előfordul, hogy nem rendelkeznek kifejezetten az adott a tevékenységi kört lefedő szakmai végzettséggel. Számukra rendkívül előnyös, hogy a tapasztalataikat felhasználva, munkavégzés közben szerezhetnek egy államilag elismert szakmát, ráadásul az oktatás idejére külön munkabért is kapnak. A különböző eszközök, berendezések kezelésében és karbantartásában egyébként az elektronikai műszerész szakma ismereteit is kiválóan tudjuk hasznosítani.
Azt már a beszélgetés elején tisztáztuk, hogy az elsődleges szempont a biztonság, aminek fontos eleme a jogszabályok ismerete, alkalmazása. Mit jelent ez a gyakorlatban?
A Színház- és rendezvénytechnikus képzés kiemelt eleme az ún. dokumentációkezelés modul, ami pont arról szól, hogy milyen szabályzatok, felülvizsgálati jegyzőkönyvek, építési- és bontási tervek mentén kell a különböző technikai munkafolyamatokat elvégezni. Például a díszletmozgatási tervek, a menekülési útvonalak, technikai szcenáriumok a tervezési, a kivitelezési és az elfogadási szakaszban is pontos dokumentálást és menetrendet követelnek. A színpadon a biztonságtechnikai megoldásoknak kiemelt szerepük van, legyen szó egy nagyszabású koncertről vagy egy színházi előadásról, hiszen ez az egyetlen olyan terület, ahol függő teher alatt nem kell védősisakot viselniük a művészeknek. A személyi sérülések kockázata miatt súlyos esetben büntetőjogi felelősséggel is számolni kell, ezért a kreativitás mellett a pontosság, a fegyelem is fontos a produkciók lebonyolításában.
A jogszabálynak megfelelő dokumentálás elsajátításán túl azért más, szintén fontos és jól hasznosítható elemet is tartalmaz az oktatási, képzési program?
Természetesen. A kollégák a programban rendszerezik és átismétlik az alapvető fény- és hangtani ismereteiket, illetve a választott szairánynak megfelelően széles körű színpadi hang-, világítás- és vizuáltechnikai tudást szereznek. Egy-egy konkrét színpadi technológia esetében persze előfordul, hogy a gyakorlat akár már előrébb jár és naprakészebb, de éppen az ismeretek széles köre és átfogó jellege miatt olyan területeket is megismer a képzésben részt vevő kolléga (így pl. a kötelező dokumentálás menetét), amelyekkel a gyakorlatban még nem foglalkozott.
Hogyan lehet összeegyeztetni a munkát és a tanulást? Miért éri ez meg egyáltalán?
Duális képzőhelyként veszünk részt a képzésben, ugyanakkor ez minden esetben egy szakképző intézmény által felügyelt folyamat, hiszen államilag elismert, egyébként iskolában elsajátítható szakmáról beszélünk. Azonban a felnőtt dolgozóknak ez sokkal rugalmasabb feltételeket biztosít, tervezés és együttműködés kérdése, hogy mennyire tudják ezt jól kihasználni. Természetesen a munkahelyi szakmatanulás és -oktatás is felelősségteljes feladat, mindkét fél részéről elkötelezettséget és olykor áldozatot is igényel. Ugyanakkor egyedülálló lehetőség, hiszen az oktatás a munkatársak napi munkavégzéséhez illeszkedik, a gyakorlattal szervesen összekapcsolódik az elmélet (ismeretek rendszerezése, összefoglalása vagy előkészítése). Arra is van lehetőség, hogy a munkatársak egyénileg konzultáljanak az oktatóval, segítséget kérjenek a haladásban. Erre szükség is van, mert a tanulás és a munka nem mehet egymás rovására.
Meggyőződésem, hogy annak a cégnek, amelyik komolyan veszi a munkatársai folyamatos képzését, az ismereteik megújítását, mindenképpen megéri belevágni ebbe a programba. Korábban ez jelentős költséggel járt, de változott a helyzet: a mostani konstrukcióban mind a képzésben részt vevő, mind a képző vállalkozásnak jár állami támogatás adómentes munkabér, illetve jelentős munkáltatói adókedvezmény formájában. Megéri tehát elgondolkodni.
Fotó: Shutterstock
A beszélgetésünkből kiderült, a munkavállalók képzése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy cégcsoportjuk magas színvonalú és biztonságos szolgáltatásokat kínáljon megrendelőinek. Ajánlaná más cégeknek is ezt a megoldást, mire figyeljenek, ha belevágnak?
Mindenképpen, azonban fontos, hogy legyen egy felkészült, tapasztalt belső vagy külső szakértő, aki segítséget nyújt a teljes folyamatban. Cégcsoportunk az Urban Lights Zrt. szakértőivel közösen dolgozta ki a képzési struktúrát és hozta létre a jogszabályi előírások teljesítéséhez szükséges feltételrendszert, vezényelte le magát a programot. Az is fontos, hogy saját oktatót alkalmazunk, aki végig kíséri a kollégákat a teljes folyamaton, az elméleti alapozástól kezdve a gyakorlati ismeretek átadásán át egészen a záróvizsgára fókuszáló felkészülésig.