A Time Out magazin összeállította 2025 legjobb városainak listáját, amely a világ legizgalmasabb és legélhetőbb helyeit rangsorolja. Vezet Fokváros. Jó hír, hogy Budapest a 39. helyen szerepel különleges építészeti örökségének, sokszínűségének és egyebek mellett panorámás koktélbárjainak köszönhetően.
A Time Out minden év elején publikálja a világ legjobb városait rangsoroló listáját, amelyet összesen 44 különböző kritérium alapján állítanak össze. A 2025-ös rangsor elkészítéséhez több mint 18 500 városlakó és 100 szakértő véleményét vették figyelembe. Az értékelés szempontjai között szerepelt a gasztronómia, a kultúra, az élhetőség, a közlekedés, valamint az adott város megfizethetősége.
Az idei lista élén Dél-Afrika egyik fővárosa, Fokváros áll, amelyet a Time Out különleges gasztronómiája, lenyűgöző természeti szépségei és pezsgő élete miatt ajánl - számolt be a Világgazdaság.
Nincs európai város a top 3-ban
A második helyen Bangkok, Thaiföld fővárosa végzett, míg a harmadik helyezett New York lett. Az európai városok közül London érte el a legjobb helyezést: az ötödik helyen végzett.
Budapest a 39. helyet szerezte meg, a szakértők a város építészeti sokszínűségét, különösen a gótikus, szecessziós és barokk stílusú épületeket, valamint elegáns hídjait emelik ki, de megemlítik a főváros tetőtéri koktélbárjait, a híres gyógyfürdőket.
A listán más közeli fővárosok is szerepelnek: Prága a 25., Bécs a 30.,Varsó pedig az 50. helyen végzett.
A legjobb 50 városai 2025-ben:
1. Fokváros, Dél-Afrika
2. Bangkok, Thaiföld
3. New York, Egyesült Államok
4. Melbourne, Ausztrália
5. London, Egyesült Királyság/Anglia
6. New Orleans, Egyesült Államok
7. Mexikóváros, Mexikó
8. Porto, Portugália
9. Sanghaj, Kína
10. Koppenhága, Dánia
Forrás: Time Out magazin
Diákvárosként Budapest abszolút az élmezőnyben
Európa 50 legjobb diákvárosáról nemrég a The Campus Advisor felsőoktatási tájékoztató kiadvány készített összeállítást. Ebben Budapest a 4., Pécs a 14. helyen végzett.
A legkiválóbb hallgatói élményt nyújtó városok meghatározásához a listát készítők figyelembe vették többek között:
a tudományos környezetet,
a város diákbarát jellegét,
a megélhetési költségeket,
a kulturális sokszínűséget,
az éjszakai életet,
a tömegközlekedést,
a kényelmi szolgáltatásokat és
a biztonságot is.
A lista élén Prága áll, majd Heidelberg és Galway következik. Budapest csak egy hajszállal, egytizednyi pontszámmal maradt le a dobogóról. A magyar főváros olyan egyetemi városokat utasított maga mögé, mint Varsó, Berlin, Bologna, Bécs, Amszterdam vagy London