Zsinórban nyolcadik éve Finnország a világ legboldogabb országa egy nemzetközi kutatás szerint. Magyarország a 69. helyen, a lista utolsója Afganisztán.
A Gallup, az Oxfordi Egyetem és az ENSZ tízes toplistáján minden skandináv ország szerepel, ahogyan tavaly is. Finnország mögött sorakozik Dánia, Izland és Svédország, Norvégia pedig a hetedik helyet szerezte meg. Hollandia az ötödik, Costa Rica a hatodik, Izrael a nyolcadik, Luxemburg a kilencedik, Mexikó pedig – először bejutva – a tizedik lett a ranglistán. Németország a korábbi 24. helyről a 22. helyre lépett előre, az Egyesült Államok viszont eggyel visszacsúszva a 24. helyre került, ami az eddigi legrosszabb helyezése. Magyarország a 69. helyen.
Mi alapján “boldog” egy ország?
A kutatók az emberek boldogságához hozzájáruló fontos tényezők közé sorolták a társadalom nyújtotta támogatást, a jövedelmet, az egészséget, a szabadságot és a korrupció mértékét. A jelentés szerzői azt is megállapították, hogy a mások jóságába vetett hitnek sokkal több köze van a boldogsághoz, mint korábban gondolták.
Jan-Emmanuel De Neve, az Oxfordi Egyetem professzora szerint a jelentés idei eredményei arra utalnak, hogy a boldogság kutatásában a hagyományos tényezőknél, mint amilyen az egészség vagy a vagyon, messzebbre kell tekinteni. Hozzátette: kiderült, hogy a közös étkezés és a mások iránti bizalom a vártnál is erősebb előrejelzője a jólétnek - idézi a kutatást a Világgazdaság.
Hol jó nyugdíjasnak lenni?
Sokféle lista készül a világ országairól, nagyvárosairól.Tavaly ősszel írtunk arról, arról, hogy hét szempont elemzésével és 17 000 ember megkérdezésével készült lista azokról az országokról, ahol a legjobb nyugdíjasnak lenni.
Az élen Svájc végzett, a második helyezett Új-Zéland, a harmadik Portugália lett. Magyarország csak a 45. helyen. Hét tényezőt vettek górcső alá, ami a nyugdíjasoknak különösen fontos: a megfizethetőséget, a kedvező adókörnyezetet, a barátságos környezetet, a lakóhely vonzóságát, a kellemes éghajlatot, a tulajdonjogok tiszteletben tartását és a közegészségügyi rendszer fejlettségét.