A 27 EU-s tagország közül Luxemburgban a legnagyobb a jólét, míg a lista végén Magyarország és Bulgária. Az unión kívüli országok közül előkelő helyen a törökök.
2023-ban az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás vásárlóerő-egységben (PPS) kifejezve az uniós átlag 70 százaléka Bulgáriában és Magyarországon, illetve 136 százaléka Luxemburgban - idézi az Economx portál az Euronews Business összesítését.
Előttünk a másik három visegrádi ország
Az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás átlag feletti még Németországban (119%), Hollandiában (119%), Ausztriában (114%), Belgiumban (113%), Dániában (108%), Franciaországban (106%), Svédországban (106%) és Finnországban (105%).
A visegrádi országok közül Lengyelország 83, Csehország 81, Szlovákia 76 százalékon áll. A vizsgált nem EU tagországok közül Törökország áll a legjobban, az EU átlag 84 százalékán. A balkáni nem EU tagországok (Montenegro, Szerbia, Észak-Macedónia, Albánia) viszont csak a 41-64 százalékos sávban találhatóak.
A fizetésünk felét hagyjuk a boltokban
Az európai lakossági fogyasztás kiskereskedelmi részesedése országonként nagyon eltérő: az utolsó helyen Németország áll, itt a fogyasztói kiadások alig 27 százaléka áramlik a kiskereskedelmi szektorba. Ezzel szemben számos kelet-európai országban – elsősorban Magyarországon (50 százalék), Bulgáriában (49 százalék) és Horvátországban (47 százalék) – majdnem minden második eurót a kiskereskedelemben költötték el - derül ki a Gfk piackutató felméréséből. 2023-ban az EU-s polgárok a nettó jövedelmük 33,9 százalékát költötték el kiskereskedelmi szektorban.