Statisztika
Eurostat

Ezek a legszegényebb régiók az EU-ban, így állunk mi

Az Eurostat adatai szerint a Közép-Dunántúlon a lakosság 12 százalékát fenyegette a szegénység és a kirekesztés kockázata, míg Észak-Magyarországon csaknem 32 százalékát. Az EU legszegényebb régió Dél-Olaszországban és a vidéki Romániában találhatóak.


Tavaly az EU lakosságának 21,4 százalékát, azaz mintegy 94,6 millió embert fenyegetett a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés – derült ki az Eurostat adataiból, amelyet a Világgazdaság idéz.

A legszegényebb régiók Franciaország legkülső területén, Dél-Olaszországban és a vidéki Romániában találhatók.

A magyar adatok

Magyarországon a legkevesebb szegény az unió szerint Közép-Dunántúlon van. A Fejér, Veszprém és Komárom-Esztergom alkotta területi egységben a lakosság 11,9 százaléka volt kitéve tavaly a szegénység és a kirekesztés kockázatának. Ez uniós szinten is kimagasló eredmény, a 242 régióból a 12. legjobb helyezés.

Sorrendben pedig a magyar régiók így következnek:
Nyugat-Dunántúl 11,9 százalék,
Budapest 12,1 százalék,
Pest 18,1 százalék,
Dél-Alföld 22,1 százalék
Észak-Alföld 26,2 százalék
Dél-Dunántúl 27,5 százalék
Észak-Magyarország 31,5 százalék.


Mit is jelent pontosan a szegénység és társadalmi kirekesztés kockázata? A KSH leírása szerint azt a személyt érinti a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázata, aki a relatív jövedelmi szegénység, a súlyos anyagi és szociális depriváció, valamint a nagyon alacsony munkaintenzitás mutatói közül legalább egyben érintett.

Nagy különbségek az átlagnyugdíjakban is

A nyáron idéztük az Euronews Business jelentését, amely szerint az EU-tagországok közül a legmagasabb átlagnyugdíjat Luxemburgban (2575 euró/hónap), a legalacsonyabbat pedig Bulgáriában (226 euró/hónap) jegyezték 2021-ben. A magyar érték 398 euró, az EU átlaga pedig 1224 euró volt akkor. Az EU-n kívül, de még Európán belül a legmagasabb átlagnyugdíjat Izlandon kapják, 2762 eurót, míg Albániában a legalacsonyabbat, mindössze 131 eurót.

Ne hagyd ki!