Sokkolóan sok a baleset a vasúti átjárókon
Fotó: Shutterstock

Sokkolóan sok a baleset a vasúti átjárókban

Sokkal több a vasúti átjárókban a baleset, a halálos baleset és közel 50 százalékkal többen vetették magukat a vonat elé és lettek öngyilkosok mint a tavalyi év első félévében - derül ki a MÁV statisztikáiból.


Idén a MÁV vonalain eddig 47 baleset történt vasúti átjáróban, tizennéggyel több, mint a tavalyi év megegyező időszakában – ez 42 százalékos növekedést jelent. A balesetekben tíz ember vesztette életét – ez viszont már tízszer annyi, mint tavaly ilyenkor - közölte a vasúttársaság.

A balesetek közel 60 százaléka fényjelzéssel, illetve sorompóval védett vasúti átjáróban történt. A legtöbb, 29 esetben autó ütközött a vonat, de kamion, teherautó és traktor is okozott már balesetet. Háromszor gyalogost, ugyanennyiszer biciklist gázolt a vonat vasúti átjáróban. Az útátjárós események miatt a MÁV kára idén már 131 millió forint.

Ezek a főbb okok

A vasúttársaság szerint a legtöbb átjárós balesetet a gyorshajtás – „még átérek” – az agresszív vezetés, a vezetés közbeni telefonálás és a tilos jelzés figyelmen kívül hagyása okozza.

A záródó sorompórudakat látva a sofőrök sokszor inkább gyorsítanak, ilyenkor gyakran meg is rongálják a sorompót, ahogy idén 570 esetben megtették.

Az öngyilkosságok száma idén már 73 volt, míg a tavalyi évben ugyaneddig 52. A MÁV hangsúlyozta: a vasúti átjárók védelme, biztosítási módja mindenhol megfelel az előírásoknak és a vasút hibájából halálos baleset 16 éve nem történt vasúti átjáróban.

Közúti balesetekben sem jobb a helyzet

2023-ban 20 418 ember halt meg Európa közútjain balesetben, derül ki az Európai Közlekedésbiztonsági Tanács (ETSC) frissen megjelent elemzéséből. Jelenleg Norvégia a legbiztonságosabb európai ország, már amennyiben a közúti balesetek és az ezek által okozott halálesetek számát tekintjük. A 2023-as adatok alapján 20 haláleset jutott egymillió lakosra – a második Svédországban ez a szám 22, az Egyesült Királyságban pedig 25. Magyarország 50 áldozattal a középmezőnyben. A legrosszabb a helyzet Bulgáriában, ahol egymillió lakosra vetítve 82 halálos áldozattal járó közúti baleset történt tavaly.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot!

Ne hagyd ki!