Egyre többször találkozunk a különböző élelmiszerek csomagolásán az E-betűvel jelölt emulgeálószerekkel, a legtöbben viszont nem túl sokat tudunk ezekről. Miért kerülnek az összetevők közé, és milyen hatással vannak az egészségünkre?
Az emulgeálószerek, más néven állagjavítók olyan anyagok, amelyek segítségével két, amúgy nem keveredő folyadék – jellemzően a víz és az olaj – elegyedni tud egymással. Az E-vel jelölt anyagokat elsősorban az élelmiszeriparban használják,, de kozmetikumok és gyógyszerek összetevői között is találkozhatunk velük.
Gyakran használt anyag a lecitin és a karboxi-metil-cellulóz, de a mono- és digliceridek, a poliszorbátok és a különböző gumik – például a xantán – is belekerülhetnek az élelmiszerbe, amit megvásárolunk.
Az emulgeálószerek az íz javításától a hosszabb szavatosságon át a kellemesebb állag eléréséig több célt is szolgálnak, egészségre gyakorolt hatásuk viszont bizonyos tanulmányok szerint finoman szólva sem kívánatos.
Egy 2023 szeptemberében publikált tanulmány több mint 95 ezer francia felnőtt emulgeálószer-bevitelét követte nyomon, hogy kiderüljön, ezek fogyasztása növeli-e a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A kutatók négy specifikus szernél is találtak összefüggést a bevitel és a megbetegedések kialakulása között.
Egy frissebb, 2024 májusában megjelent kutatás hét emulgeálószer, köztük a karragén és a gumiarábikum hatását vizsgálta a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásával összefüggésben. A 100 ezer fős tanulmány szintén azt állapította meg, hogy az anyagok negatív hatással lehetnek az egészségre.
Ahogy viszont az IFLScience kiemeli, Gunter Kuhnle, a Readingi Egyetem táplálkozás- és élelmiszertudományi professzora szerint az eredményeket nem szabad kizárólag az emulgeálószereknek tulajdonítani, hiszen a kutatók nem elegendő mennyiségű mintából dolgoztak, ráadásul a 2023-as kutatás esetén az adatok saját bevalláson alapulnak.
Kevin Whelan dietetikus professzor – aki Kuhnléhez hasonlóan nem vett részt az említett két tanulmány egyikében sem – pedig rámutatott: bár az eredmények hasonló irányba mutatnak, egyelőre korai lenne betiltani az emulgeálószereket az élelmiszeriparban.