Terjed a szamárköhögés
Fotó: Shutterstock

Terjed, de mennyire veszélyes a szamárköhögés?

Egyre több a szamárköhögéses megbetegedés Magyarországon, egy hét alatt 21 új esetet azonosítottak. Két csecsemő már bizonyítottan ennek az áldozata. Az NNGYK arra kéri a kismamákat oltassák be magukat szamárköhögés ellen, az újszülötteket pedig 6-8 hétig ne vigyék közösségbe, óvják a fertőzésveszélytől.


Július 22-én a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közleményt adott ki az egyre szaposodó szamárköhögéses esetek kapcsán.

Az NNGYK hangsúlyozottan kéri, hogy a szülést követő első 6-8 hétben ne menjenek vendégségbe az újszülöttel, kerüljék a zsúfolt helyeket, korlátozzák az újszülöttet látogatók fogadását. Az újszülött immunrendszere még részben védtelen a környezeti hatásokkal és fertőzésekkel szemben.

A várandós kismamáknak javasolt az emlékeztető oltás, mert az az újszülöttet is védi. Az NNGYK felhívja a lakosság figyelmét, hogy a csecsemővel egy háztartásban élő családtagok és a csecsemő gondozásában résztvevők számára is javasolt a védőoltás. Jelenleg a szamárköhögés elleni újraoltáshoz szükséges oltóanyag országos lefedettséggel hozzáférhető a patikák számára, és a vakcina elérhetőségét a hatóság folyamatosan monitorozza - írja a Portfolio.

Már majdnem minden vármegye érintett

A friss statisztika szerint a 28. héten 21 új szamárköhögés-gyanús esetet azonosítottak Magyarországon, ami új heti rekordnak felel meg. Az idei évben eddig azonosított 153 eset 18 megyéből és Budapestről került ki, vagyis már csak egyetlen megye (Szabolcs-Szatmár-Bereg) "érintetlen" a járványügy szerint. Összehasonlításként: A korábbi években ugyanis szinte egyáltalán nem fordult elő ez a betegség (0 és 23 esetszám között szóródott az éves előfordulás). A rendkívül magas hazai átoltottságnak köszönhetően ez a fertőzés nem tudott terjedni a hazai lakosság körében.

Mennyire veszélyes a szamárköhögés?

Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, hogy felnőtteknél és oltottak körében jellemzően enyhén zajlik a szamárköhögés. Mivel ezt a fertőzést baktérium okozza, antibiotikummal jól kezelhető. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a magas kockázatú csoportok, így például az újszülöttek, csecsemők esetében a fertőzés lefolyása nagyon súlyos, olykor a légzéskimaradás miatt halálos is lehet. Hazánkban két otthonából kórházba szállított, védőoltásban még nem részesült csecsemő esetében igazolódott, hogy a halál oka a szamárköhögés és annak következtében kialakult szövődmények voltak.


Ne hagyd ki!