Így védi a kávé a szervezetet
Fotó: Shutterstock

Ezért igyunk naponta kávét: így védi a szervezetet

Napi három csésze kávét vagy teát fogyasztóknál 48,1%-kal csökkent az újonnan kialakuló koszorúér-betegség, stroke, 2-es típusú cukorbetegség kockázata - állapította meg egy friss kutatás. A túlzott koffeinbevitel viszont káros.


“A kávé- és koffeinfogyasztás fontos védőszerepet játszhat a kardiometabolikus multimorbiditás kialakulásának szinte minden fázisában" - nyilatkozta Dr. Chaofu Ke, a kínai Soochow Egyetem, aki az UK Biobank adatbázisából mintegy 180 000 ember adatait elemezte, a koffeinfogyasztást és egészségi állapot követte nyomon. A kardiometabolikus multimorbiditás (CM) legalább két olyan betegség együttes előfordulását jelenti, mint a koszorúér-betegség, stroke vagy 2-es típusú cukorbetegség - írja a Portfolio.

A napi három csésze kávét vagy teát fogyasztóknál 48,1%-kal csökkent az újonnan kialakuló CM kockázata. A napi 200-300 milligramm koffeint fogyasztóknál ez a csökkenés 40,7% volt.

Óvatosságra int Dr. Gregory Marcus, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kardiológus főorvosa, aki nem vett részt a kutatásban. A túlzott koffeinbevitel, különösen energiaitalok formájában, káros lehet az egészségre.

Idén több kávét fogyasztottunk

A Nielsen piackutató adatai szerint a hazai kiskereskedelmi kávépiac értéke (a szemes, őrölt és kapszulás típusokat beleértve, kivéve az instant kávé termékeket) a 2023 május és 2024 április közötti időszakban 75 milliárd forintos volt, a forgalom 14,4 ezer tonnát tett ki, ennek mintegy 60 százalékát az őrölt kávék adták. Az idei év első négy hónapjában a korábbi csökkenő trend megfordult, és mennyiségben 1,8, értékben 5,7 százalékkal bővült a piac 2023 azonos időszakához képest.

Tejjel még jobb a szervezetnek

Korábban írtunk tíz könnyen betartható fogadalomról, amivel tehetünk az egészségünkért. Ezek egyike: tejet a kávéba! Egy kis tej hozzáadásával fokozható a kávé antioxidáns tulajdonsága – állapította meg két laboratóriumi tanulmány is. Ez a gyulladáscsökkentő jelleg annak köszönhető, hogy a tejben lévő cisztein fehérje kölcsönhatásba lép a kávéban lévő kétféle, ún. polifenollal. Aki mégse így inná a feketét, az is élvezheti az előnyeit. Egy másik tanulmány szerint a vér magasabb koffeinszintje összefügg az alacsonyabb testtömegindexszel, a kevesebb testzsírral és a 2-es típusú cukorbetegség kisebb kockázatával.


Ne hagyd ki!