napozóágyak a tengerparton

Nincs pénzed nyaralni? Nem vagy egyedül

Az Európai Szakszervezetek Szövetsége (ETUC) július végi tanulmánya aszerint hasonlította össze az EU-s országokat, hogy melyik tagállamban mennyire jellemző a „nyaralási szegénység”, azaz a dolgozó lakosság hány százaléka nem engedheti meg magának a nyári vakációt. A 2022-es adatok alapján készült kimutatás alapján Magyarországon a munkavállalók 24,3 százalékának nincs annyi megtakarítása, hogy elmenjen kikapcsolódni.


A felmérés szerint a magyar munkavállalók 24,3 százalékának nem megy el nyaralni anyagi okok miatt, ez szám szerint 1 455 824 fő.

Bár gondolhatnánk, hogy a szomszédos országok közül többen is megelőznek, de ez sajnos nincs így. Szlovákiában 18,9, míg Horvátországban 19,4 százalék a nyaralási szegénység aránya.

Egyedül Románia előz meg, a déli szomszédunk a felmérés legrosszabb eredményét produkálva 35,8 százalékot ért el.

Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a felmérés 2022-es információkból táplálkozik, így Románia rendkívül rossz eredménye az ország akkor helyzetét adja vissza.

Azóta viszont már hivatalosan is jobban keresnek az ott élő munkavállalók – legalábbis a 2023-as vásárlóerő-paritáson számolt érték alapján.

A rangsor második helyét egyébként Ciprus (24,9 százalék – 145 ezer fő) szerezte meg, míg a harmadik legnegatívabb eredményt Görögország (24,8 százalék– 1,6 millió fő) hozta össze. Őket követi Magyarország a maga 24,3 százalékával.

Az itthoni adatokban 82 ezerrel lett több azok száma, akik nem tudtak nyaralni menni, mindez 1,58 százalékpontos emelkedést jelent. Ez szinte duplája az EU-átlagnak, ahol az egy év alatti növekedés átlagosan 0,85 százalékpont volt, bár Magyarország eredménye messze nem a legrosszabb. Írországban viszont 3,83, Franciaországban 2,48, míg Cipruson 2,39 százalékponttal növekedett a nyaralási szegénység.

2021-ről 2022-re minden uniós országban emelkedett azoknak a munkavállalóknak az aránya, akik nem engedhetik meg maguknak a nyaralást.

A rangsor élbolyában a skandináv országok közül több Svédország (4,7 százalék – 285 ezer fő) és Finnország (4,7 százalék – 153 ezer fő) végzett.

Ne hagyd ki!