A novemberi statisztikák jól mutatják, hogy elkezdtünbk kevesebb élelmiszert venni
Fotó: Shutterstock

Kijöttek a számok, novemberben  kevesebb élelmiszert vettünk

2022. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 0,6%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit, olvasható a KSH gyorsjelentésében. Érdemes azonban alaposabban a számok mögé nézni.


Novemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 6,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,3%-kal csökkent, az üzemanyag-kiskereskedelemben 27,7%-kal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Vagyis: élelmiszerből és nem élelmiszer jellegű termékekből egyaránt kevesebb fogyott, mint egy évvel korábban, üzemanyagból ( ami akkor még ársapkás volt) jól feltankoltunk.

Az élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 8,6, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,8%-kal kisebb lett.

A nem élelmiszer-kiskereskedelemben az eladások volumene a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 13, a használtcikk-üzletekben 8,6, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 4,1%-kal nőtt, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben nem változott, míg a bútor-, műszakicikk-üzletekben 3,0, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben pedig 5,1%-kal mérséklődött.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 10%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 9,8%-kal csökkent.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 27,7%-kal nagyobb volt.

Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1541 milliárd forintot ért el.

Az országos kiskereskedelmi forgalom 45%-a az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38%-a a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17%-a az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.


Ne hagyd ki!