A Mol-vezér a paictorzító kormányzati beavatkozásokról
Fotó: Shutterstock

Európa büntet, Amerika ösztönöz: a Mol-vezér a zöld átmenetről

Kevesebb kormányzati beavatkozásra van szükség térségünkben az iparvállalatokkal szemben, mert az rontja a versenyképességet, fékezi a zöld átmenetet. Egyebek között ezt hangsúlyozta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Portfolio.hu konferenciáján tartott előadásában.


Hernádi Zsolt emlékeztetett arra, Kelet-Közép-Európa szerte különadók sújtják az ipart, a Mol 3,4 milliárd dollár extra befizetést fog teljesíteni idén a tavalyival együtt.

Nem jó Európának, hogy régió szinten minden országában kormányzati elvonásokat alkalmaznak elsősorban az iparvállalatokkal szemben

- fogalmazott.

Mindeközben az energiaátmenet nem lassít, át kell állni új energiahordozókra. Nem kérdés, hogy zöldebb ipar kell, azonban nem volt olyan energiaforrás az ipari forradalom óta, amelynek felhasználása érdemben csökkent volna - mutatott rá Hernádi Zsolt, hozzátéve: ipar nélkül Európa "félkarú óriás", ez nem csak versenyképességi, hanem szuverenitási kérdés is.


A szankciók, egyéb szabályozások, amelyekkel beavatkoznak a piac működésébe rontják az EU versenyképességét, e közben pedig rövid és középtávon magasabb költségszintre kellett átállni az energiaárak emelkedése miatt. A következmény az lett - folytatta -, hogy az energiaintenzív iparágak elhagyják a kontinenst. A másik változás, hogy magasabb áron, és hosszabb útvonalon érkeznek az energiatermeléshez szükséges nyersanyagok.

Hernádi Zsolt szerint a zöld átmenet érdekében "Európa büntet, Amerika ösztönöz", nem csoda, ha az európai cégek beruházásokat visznek az Egyesült Államokba, ahol versenyképesebb a környezet. Kelet-Európa részesedése a világ GDP-jéből nem csökkent az elmúlt 30 évben, a jelentős ipari fejlesztések miatt. A régió ipara a növekedés motorja - húzta alá.

Ne hagyd ki!