Hónapok óta teszteli a Google a Maps térképszolgáltatás (a magyar neve Google Térkép) hamarosan bevezetendő változásait. Egyebek mellett fejlesztik a navigációs funkciót, csiszolják az immerzív nézetet, valamint szintet lép az útvonaltervező is. Ezen változtatások sora indult el a napokban az app kinézetének és színezetének az átalakításával.
Kívül-belül megújult a Google Térkép
Látványosan átalakul a Google Térkép a következő időszakban. Például fejlődni fog az útvonaltervező és a Lens in Maps funkció, javulni fog az immerzív nézet, valamint fejlesztik a navigációt is. Ezen gyökeres változások sora indult el a napokban az app arculatának megváltoztatásával.
Az új külső elsőre drámainak tűnő változásait több hónapnyi tesztek, kísérletezések előzték meg. A legszembetűnőbb az lehet, hogy összességében fakóbb lett az alkalmazás. Például halványabbak lettek a vízfelületek, akárcsak több helyen az erdőségek zöld jelölése. Viszont az utakat fehérről és sárgáról kékes-szürkére mázolták.
A Leet megjegyzi, a színváltozások oka nem ismert, viszont olyan portáloknak sem nyerte el a tetszését, mint a Mashable, vagy a Droid Life. Azonban a megújuló applikáció most külsőleg sokkal jobban hasonlít a Windows, illetve az Apple térképszolgáltatásaira, mint korábban bármikor.
Mérföldkőhöz érkezett a Google internetes keresője is
Egyébként teljesen átalakul a Google webböngészője is. A szolgáltatás keresési generatív élménnyel (Search Generative Experience, SGE) bővül, ami mögött mestersége intelligencia (MI) áll. Az újítás az internetes keresést egyszerűbbé, átláthatóbbá és szórakoztatóbbá teszi a fejlesztői szerint. Emellett folyamatosan érkeznek hozzá újabb, MI-re épülő bővítmények is.
A megújuló böngészőben például egy keresés lefutása után, a találatok láttán, azokkal kapcsolatban további kérdései lehetnek a felhasználónak, melyekre az MI válaszol. Emellett a generatív mesterséges intelligencia szövegek fordításában is segít. Ha egy szónak több jelentése van, azt külön jelzi.
Az SGE több mint 120 országban elérhető jelenleg is. Azonban Magyarországon a megjelenése várat magára.
Nincs pontosabb időjós a Google rendszerénél
Mindezek mellett arról is írtunk a napokban, hogy egy friss tanulmány szerint a Google mesterséges intelligencián alapuló időjárás-előrejelző rendszere, a GraphCast, a verifikációs célok 90 százalékában jobban teljesít, mint az eddig legfejlettebbnek tekintett előrejelző-rendszerek. Sőt, jóval gyorsabb is azoknál.
A mindezidáig legmegbízhatóbb rendszerek numerikus modellekkel dolgoznak. Ezen megoldások fejlesztése több millió dollárba került, valamint a működtetésük is nagyon drága. Ezzel szemben a GraphCast mesterségesintelligencia-alapú működése negyven év megfigyelési adatai alapján jelzi előre, mi várható az időjárásban.
Ráadásul a Googe fejlesztése rendkívül gyorsan dolgozik. A GraphCastnak egyetlen percet vesz idénybe az folyamat, ami a hagyományos előrejelzési módszereknek egy szuperszámítógépet és egy órát igényel.