Egyre drágábbak a családi házak

A kiköltözési hullám felerősödésével főleg a családi házakat eladók járnak jól Budapest környékén: a kínálati árak már gyorsabban nőnek, mint a fővárosban.



Az árakon a második negyedévben látszott némi törés, de aztán a harmadik ismét árnövekedést hozott a Takarék Index alapján, így összességében 2020 első három negyedévének árai 9,1 százalékkal magasabbak volt a 2019-esnél. Területi különbségek azonban mutatkoztak, a korábbi években jelentős áremelkedést mutató Budapest esetében például a tavalyi év 2019-hez képest jóval szerényebb drágulást hozott az országosnál az átlagos négyzetméterárakban (2,5 százalék), miközben a főváros környéki agglomeráció esetében az áremelkedés mértékében jóval kisebb visszaesés volt megfigyelhető, a drágulás 7,3 százalékos volt. Ezáltal zárult a Budapest és az agglomeráció közötti árolló, írja az mfor.hu.

Kincset ér a jó telek

A dráguló telkek is felfelé hajtják a lakásárakat. Egy átlagos, 400-500 négyzetméteres telekre felhúzott, 90-100 négyzetméteres ikerházi lakást ma már 50 millió forint alatt szinte egyetlen top agglomerációs településen sem lehet megvásárolni.

A vállalkozók gyakorlatilag versenyeznek a még megszerezhető telkekért, így azok ára is dinamikusan növekedett. Az említett méretű telek ára kevés helyen 18-20 millió forint, inkább ennél 30-40 százalékkal több. Csak ott lehet viszonylag olcsón vásárolni ilyet, ahol alacsony szintű az infrastruktúra vagy közművesítés nélküli az adott telek. A kereslet a felújítandó házakra is nőtt, az állami támogatások kihasználásával sok ezren szeretnének így lakáshoz vagy házhoz jutni.

Hasított a támogatott hitel

Tavaly 90 ezer lakáshitelt engedélyeztek, összesen 918 milliárd forint értékben. Az engedélyezett lakáshitelek közül az államilag támogatott hitelek száma 41, összegük 16 százalékkal nőtt, miközben az átlagos hitelösszeg az egy évvel korábbi 10,1 millió forintról 8,3 millió forintra csökkent.

A támogatott lakáshitelezés térnyeréséhez hozzájárult, hogy 2018 végétől emelkedett az új lakáshoz igénybe vehető családi otthonteremtési támogatás (csok) összege és bővült a jogosultak köre is. Másrészt 2019 júliusától a használt lakások vásárlásához is elérhető lett a csok-hoz kapcsolódó támogatott hitel, és megszűnt a 35 milliós értékhatár, amivel a támogatott hitel a nagyvárosi igénylők szélesebb köre számára vált elérhetővé. Emellett elindult a falusi csok is, ami együttesen kínál támogatott hitelt lakásvásárlásra és -felújításra.

Ne hagyd ki!