Így éri meg hitelkártyát használni
Photo by CardMapr.nl on Unsplash

Így éri meg hitelkártyát használni, és így nem

A hitelkártya az egyik legmegosztóbb pénzügyi termék Magyarországon. Aki jól használja, kamatmentesen vásárolhat. Aki rosszul, az büntetőkamatot fizet, legrosszabb esetben adósságcsapdába kerülhet.


A hitelkártya lényege, hogy a kártyabirtokos a pénzügyi szolgáltató által rendelkezésére bocsátott hitelkeretet használhatja vásárlásra és – kártyatípus függvényében – készpénzfelvételre az ún. hitelszámla terhére. Igényléséhez nem szükséges külön bankszámlát nyitni.

Az elszámolási időszakban keletkezett költéseket a pénzügyi szolgáltató egy számlán tartja nyilván. Havonta egy meghatározott időpontban, az elszámolási napon értesíti az ügyfelét, megjelölve a hitelkeret igénybe vett, valamint igénybe nem vett teljes összegét, a kötelezően visszafizetendő minimális összeget, fizetendő díjakat, továbbá a fizetési türelmi időszak lejáratát.

A Bank360.hu oldal néhány tanácsot fogalmazott meg, hogy bárki a maximális profitot hozza ki ebből a termékből.

Fő a pontosság: az úgynevezett elszámolási időszakban kamatmentesen költhet a kártyatulajdonos. Arra ügyelni kell, hogy az elszámolási időpontra, pontosan visszatöltse az elköltött pénzt. Ha nem teszi meg, akkor magas kamattal, akár havi 3 százalék ketyeg az adósság. Ha még a minimálisan fizetendő részletet sem törlesztette az ügyfél, ami a tartozás 5-10 százaléka, akkor jönnek a további büntetések, például a késedelmi kamat.

Aki hajlamos megfeledkezni a határidőkről, neki érdemes csoportos beszedési megbízással törleszteni.

A hitelkártyákkal is lehet ugyan készpénzt felvenni, de ha egy mód van rá, ezt soha nem tedd meg. A hitelkártyás készpénzfelvétel ugyanis mindig kamatozik, ráadásul maga a tranzakció is nagyon drága, jellemzően sokkal drágább a betéti kártyás készpénzfelvételnél.

Az MNB adatai szerint egyébként a magyarok egyre tudatosabban használják a hitelkártyáikat: miközben 2020 februárjában a hitelkártya-követelések 63,3 százaléka kamatozott, addig az idei év elején már alig több mint a fele.

Sokat utazóknak ajánlott, ugyanis bizonyos helyeken elvárhatják, hogy hitelkártyával fizess. Autókölcsönzőkben például a legtöbb esetben nem fogadják el a betéti kártyát, mivel azon nem tudják a kauciót zárolni.

Mi van, ha nem fizetsz? 100 ezer forint tartozás egy év alatt a normál és késedelmi kamatokkal, valamint a késedelmi díjakkal együtt 200 ezer forintnál is nagyobbra duzzadhat. Egy idő után az is előfordulhat, hogy túllépi a tartozás a hitelkeretet, ami még további büntetéseket von maga után. Ha pedig a minimálbért meghaladó tartozásod van, akkor 90 nap után akár a negatív adóslistára is feltehet a bank.

Mi kell egy kölcsönhöz?

Egy korábbi cikkünkben annak jártunk utána, mire kell figyelnünk, hogy bármikor hitelt kaphassunk. A bankok többségénél szükséges, hogy legalább 3 hónapja bankszámlára érkezzen a jövedelem, és ez ott jól beazonosítható is legyen. Ez egyben azt is jelenti, hogy nagyon kevés bank hitelez alkalmazotti készpénzes jövedelemmel. Ugyanakkor a vállalkozóknál más a helyzet, ugyanis tőlük egyébként is NAV jövedelemigazolást kérnek a bankok, így nem a számláról tájékozódnak a bevételeket illetően.

Érdemes figyelni a költéseinkre is. A nyugdíj kifejezetten jól hitelezhető jövedelemnek számít. A vállalkozóknak hitelfelvétel előtt érdemes adóoptimalizálásban gondolkodni. Alapvetően nem probléma egy már meglévő hitel, ám annak hiteltörlesztőjével is számolni fog a bank akkor, amikor ellenőrzi, elbírja-e a jövedelmünk az új kölcsön havi törlesztőjét. Ebből a szempontból egy hitelkártya vagy egy folyószámla hitelkeret is gondot okozhat, ezeknél ugyanis a hitelkeret 5%-a törlesztőnek számít, mégpedig akkor is, ha abból egyetlen fillér sincs elköltve. A teljes cikk itt olvasható.

Ne hagyd ki!