Jó állapotú vagy felújítandó lakás: ekkora az árkülönbség
Photo by Anatoliy Shostak on Unsplash

Jó állapotú vagy felújítandó lakás: ekkora az árkülönbség

Városi legenda vagy valóság az a mondás hogy manapság a felújítandó budapesti lakások ára a jó állapotú szintje közelébe drágult, mert nagyon szűkült a jó állapotú lakások kínálata. A rövid válasz: még van különbség.


Az OTP Ingatlanpont szakembereinek beszámolói alapján nem az az általános, hogy szinte ugyanannyit hajlandók fizetni érte, mint egy jó állapotúért.

A lakás állapotát illetően az árkülönbség területenként és településenként eltérő, de átlagosan 20-30 százalékos ez a differencia – számolt be tapasztalatairól az Economx-nak Farsang Sándor, az OTP Ingatlanpont északkelet-magyarországi régióvezetője.

Hasonló, 20-30 százalékos átlagos árkülönbségről számolt be Komádi Csaba észak-dunántúli régióvezető, hozzátéve, hogy a differencia néhány városban, például Győrben vagy Székesfehérváron a 40 százalékot is elérheti a jó állapotú lakások javára.

Budapesten a felújítandó lakások átlagára 750-850 ezer forint között mozog négyzetméterenként, míg a jó állapotú ingatlanok esetében az ár egyre gyakrabban az 1 millió forintot is meghaladja – emelte ki Bagi Tímea, az OTP Ingatlanpont vezető értékesítési tanácsadója, a budapesti régió mentora. Szerinte a fővárosban is a jó állapotú lakásokat keresik elsősorban a vevők, de a felújítandó ingatlanok sem eladhatatlanok.

A jelenlegi piaci környezetben a lakás állapota az értékesítési időt sem feltétlenül befolyásolja. A szakértők szerint az alacsonyabb árfekvésű lakásoknál a felújítandó és a jó állapotú ingatlanok is hamar gazdára találnak, a drágább kategóriában viszont főleg a jó állapotúakat keresik a vevők.

1 millió forint/nm alatt nincs Budapesten új építésű ingatlan

Budapesten meghaladta 1,6 millió forintot az újépítésű lakások átlagos alatti új lakásokat. A meghirdetett lakások kétharmada pedig ennek ellenére szinte azonnal elkelt - írtuk a közelmúltban a Duna House adatai alapján.

Első lakás vásárlására a fővárosban 67 millió, vidéken 38,7 millió forintot fordítottak.

Budapesten a vásárlások közel 45 százaléka befektetési célból történt, vidéken pedig minden harmadik tranzakció mögött állt ilyen szándék.

Ne hagyd ki!