A kóbor, de a saját macskák is gyakran okoznak kellemetlenségeket a kertben – elfekszik a növényeket, elűzik a madarakat, vagy épp a veteményesbe ürítenek. Szerencsére léteznek humánus, természetes módszerek, amelyekkel hatékonyan megvédhetjük zöld oázisunkat a nem kívánt látogatóktól.
Sokan tapasztalják, hogy a macskák évszaktól függetlenül megtalálják a módját, hogy bejussanak a kertbe és ott garázdálkodjanak: tavasszal madarakra vadásznak, nyáron növényeket döntenek ki hempergés közben, ősszel a sünöknek szánt élelemre pályáznak, télen pedig egerészni járnak. A probléma nem csupán bosszantó, hanem veszélyeztetheti a kert élővilágát is: a macskák ürüléke ugyanis betegségeket terjeszthet - hívja fel a figyelmet a Magyar Mezőgazdaság cikke.
Illatok, érdes talajtakaró és alomtálca
A megoldás kulcsa a megelőzés és az illatok tudatos használata. A levendula, a rozmaring, az oregánó vagy a citromos kakukkfű illata számunkra kellemes lehet, a macskák azonban ki nem állhatják őket. Ezekből a növényekből érdemes „illatbarikádot” emelni a virágágyások köré. Kiegészítésképp használhatjunk citrusfélék héját, kávézaccot, vagy durva felületű talajtakarást is – a macskák ugyanis nem kedvelik a kényelmetlen sétákat.
Ha pedig végképp nem tudjuk elűzni őket, célszerű egy kerti alomtálcát kialakítani számukra, távol a fontosabb növényektől – némi macskamenta és homok csodákra képes.
A cél nem a macskák teljes kiűzése, hanem az együttélés szabályainak felállítása – természetes, békés eszközökkel.
Támadnak a kullancsok is
Egyes növények ideális környezetet teremtenek a vérszívók számára is, ezért érdemes átgondolni, pontosan mit ültetünk a kertbe, és hogyan gondozzuk azt. Nem csak az erdőben vagy a parkban találkozhatunk kullancsokkal, a saját kertünk is rejthet veszélyeket. A kullancsokat nem maguk a növények vonzzák, hanem az általuk teremtett nedves, árnyékos mikroklíma, ahol kiváló búvóhelyet találnak.
Szakértők szerint a sűrű lombú, párás környezetet kedvelő növények – mint a páfrányok, borostyánok vagy a tuják – rendszeres nyírásával, ritkításával jelentősen csökkenthető a kullancsveszély. Fontos, hogy a páfrányokat ne telepítsük pihenőhelyek, teraszok vagy játszóterek közelébe, és biztosítsuk körülöttük a megfelelő légáramlást.
A magas fű, valamint a szeder, bodza és mogyoróbokrok szintén kedvezhetnek a kullancsoknak, ezért ezeket is ajánlott rendszeresen karbantartani. A lehullott levelek, növényi törmelékek eltávolítása és a sűrű, levegőtlen sövények kerülése tovább csökkentheti a fertőzésveszélyt, amit a kullancsok jelentenek - írtuk a közelmúltban.