„Maga a fejlesztés, 100 millió Ft híján közel 10 milliárd forint nagyságrendű. A pályázat eredményhirdetése várhatóan júniusban megtörténik, és abban a pillanatban föl is állunk a rajtvonalra, ami azt jelenti, hogy tervek, kivitelezők, letárgyalt árak függvényében, birtokában hozzá is kezdünk az beruházáshoz” - mesél a fejlesztésről Id. Bárány László.
“Bő egy éven át tartó megvalósulási, fejlesztési időszakról beszélünk. 2026 második félévében az új, kibővült kapacitású gyár üzemelni fog. Jelen kapacitásunk 30.000 tonna, a fejlesztés eredményeként a kapacitás megháromszorozódik, 100.000 tonna éves kapacitásunk lesz. Ma Európában a legnagyobb kapacitású, hasonló terméket gyártó üzem kapacitása is csak 70.000 tonna.”
Honnan lesz elegendő alapanyag a háromszoros kapacitású gyár számára?
A Master Good a tervek szerint 2029-re megduplázza jelenlegi csirkevágási kapacitását
A Master Good cégcsoport állattenyésztéssel, ezen belül csirkekeltetéssel és -hízlalással foglalkozó vállalkozása a Baromfi-Coop Kft. A Master Good Kft. kisvárdai vágóüzemében évente 86 millió darab csirkét dolgoznak fel. Az élőalapanyag biztosítására évente 4-5 új csirkehízlaló telep épül. Ez a hízlaló kapacitás növekedése, biztosítani fogja a második csirkevágó üzem alapanyag szükségletét is. A nevelés – ahogy 99 %-ban az egész világon – úgynevezett mélyalmos tartással történik. Ez azt jelenti, hogy a tiszta, fertőtlenített istállópadozatot alomanyaggal terítik be. A felnevelt csirkék elszállítását követően ez az alom szerves csirketrágyával dúsul fel. Ahogy nőtt a Master Good baromfitermelése, úgy nőtt a trágya elhelyezésének problémája is. Ezért döntött úgy a cég most már több mint 10 éve, hogy ezt a csirketrágyával dúsult almot is hasznosítja, és egy automata trágya-fermentáló rendszer segítségével dolgozza fel. Így született meg a BioFer, mely superfood a talajnak, mikro- és makroelemek szerves kötésben tartásával egy rendkívül magas beltartalmi értékű talaj kondicionáló anyag.
“Értéket nem szoktunk eldobálni” - magyarázza Id. Bárány László, majd folytatja:
“Jelen pillanatban a Baromfi Coopnak és a Master Good csirkehízlaló partnereinek az éves össztrágya mennyisége körülbelül kétszer akkora, mint amennyit jelen pillanatban a BioFer gyárban fel tudunk használni. Jelenleg is van tehát egy tetemes mennyiség, amit a gyárban jelenleg nem tudunk feldolgozni.Ezt a környék gazdái egyelőre istállótrágyaként vásárolják meg. 2026 második félévétől tehát szűkülni fog az a mennyiség, ami nyerstrágya felhasználási formában kerül ki most a földekre. Emellett a Master Good cégcsoport elkezdte a jelenlegi kapacitásának a megduplázását, 2029-re egy ugyanakkora csirkefeldolgozó épül Kisvárdán, mint a mostani. Épülnek hozzá az új baromfitelepek is, így 2027-2028-ra a szükséges nyersanyaggal, alapanyaggal utolérjük a BioFer megnövekedett feldolgozóüzemi kapacitását.”
Fotó: BioFer
Eredmények a tavalyi évben és távlati kilátások idén
“Tavaly, azaz 2024-ben 25.400 tonna terméket gyártottunk, és majdnem ugyanannyit, pár száz tonna különbséggel, el is adtunk.” – mesél az eredményekről Id. Bárány László.
„Az értékesítés aránya 60-65% Magyarország és 35-40% export. Érdekes módon bővült azoknak az országoknak is a száma, ahova exportáltunk. Még a korábbi, tehát a 2020-21-22-es években, leginkább Szlovákiába és Romániába, azon belül is inkább Erdélybe adtunk el termékeket, ma már ott vagyunk a cseh piacon, belistázás közeli állapotban vannak a bio termékeink Ausztriában, Svájcban, illetve már tavaly adtunk el terméket Szlovéniába és Szerbiába is.”
A BioFer piacvezető márkává vált a magyar piacon, ők a legnagyobb szállítók. A piac felvételi képessége kb. 25 ezer tonna, ebből ők közel 20 ezer tonnát fednek le, tehát a külföldi termékek forgalma néhány ezer tonnára zsugorodott az elmúlt 5-6 év során.
Fotó: BioFer
„A gazdák az elmúlt 8-10 évben megtanulták ezt a terméket használni. Tanítottuk, és tanítjuk őket mind a mai napig. A gazda mind Magyarországon, mind külföldön jól tud számolni. Első körben mindig a hatóanyag és a hatóanyagra vetített árat nézték. Ma már túl vagyunk ezen az elsődleges ár-érték arány megközelítésen, és az értékek közé maguk a gazdák beemelték azt a szempontot, amit ez a szerves anyag többlet jelent. Ha ezt bevisszük a talajba, az a talajéletre javító pozitív hatás fejt ki. Úgyhogy örvendetes látni azt, hogy az edukációs útnak már több mint a felén túl vagyunk.”
– teszi hozzá Id. Bárány László.
„Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy még mindig árérzékenyek a gazdák. 2022 után, amikor az orosz-ukrán háború miatt szinte az egekbe szökött az energiák ára, és az bizony 2022-ben az egek közeli állapotba repítette a nitrán gyárakat is, akkor egy nagyon jó évünk volt. 2023-ban visszarendeződtek az árak, akkor abban az évben nem tudtuk növelni az értékesítésünket. Nagyon megküzdöttünk a piacon a 22-es volumen elérése miatt. 2025-ben viszont ismét egy olyan piaci környezetre nyitottuk ki az évet, ahol a műtrágya árak, elsősorban a nitrogén műtrágya árak, szinte tavaly december óta folyamatosan, hónapról hónapra 3-5 százalékkal emelkednek. Ez örvendetes módon meglátszik a keresletünkön. Az év első két hónapjának, január-februárnak megvannak az értékesítési számai, 60 százalékkal adtunk el több terméket, mint 2024 első két hónapjában. És látjuk a rendelésállományon, hogy ez a dinamizmus ki fog tartani egész biztos nyár elejéig. A BioFer a hazai gazdák támogatása érdekében az árait stabilan tartja, a termékeket pedig július 31-ig a tavalyi áron kínáljuk” - fejezi be gondolatmenetét Id. Bárány László.
A Master Good cégcsoport 10 évvel ezelőtt kezdett hozzá a BioFer termékek fejlesztéséhez, nyírjákói üzemük Magyarország piacvezető szerves trágyáját készíti, a tervek szerint pedig 3 év alatt Európa legnagyobb szerves trágya gyárává válik. Jelenleg 7 terméket, köztük 4 bio minősítésű terméket kínálnak. Tavaly közel 30 ezer tonna trágya került értékesítésre. Termékeiket 2025. május 31-ig a 2024-es árakon kínálják, ezzel ösztönözve a gazdákat termékeik kipróbálására. 2025 januárjától a BioFer termékcsaládot és a hozzá hasonló hatásmechanizmussal bíró termékeket az Európai Unió besorolta a talajjavító, talajkondicionáló termékek sorába. Aki igazoltan ilyen terméket használ, az a földalapú támogatásán kívül többlettámogatást igényelhet, melynek mértéke hektáronként 5 és 10 ezer forint között van. (x)