28 helyszínen 91 rendőr vett részt az akcióban
Fotó: Shutterstock

Százmilliós értékű régészeti leleteket foglalt le a rendőrség

Két és fél tucat helyszínen tartott razziát közel száz rendőr. Több mint százmillió forint értékben foglaltak le régészeti leleteket - köztük pénzérméket és antik fegyvereket -, valamint több mint húsz ember ellen intézkedtek.


Régészeti leletekkel kereskedtek illegálisan – lépett a rendőrség

Üzletszerűen, nagyobb értékű lopás gyanúja miatt folytat eljárást a Siófoki Rendőrkapitányság a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján. Ennek részeként a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda más szakemberek bevonásával november 16-án hét vármegyében 91 rendőr részvételével összesen 28 helyen tartott összehangolt akciót.

A Police.hu tájékoztatása szerint a razziákon több mint 10 ezer pénzérmét, valamint majdnem ezer egyéb régészeti tárgyat (például fibulákat, ékszereket, fémkereső eszközöket, antik fegyvernek látszó tárgyakat), valamint mobiltelefonokat és számítástechnikai eszközöket foglaltak le. A leletek értéke a szaktanácsadók véleménye alapján meghaladhatja a 100 millió forintot, bár a pontos összeg meghatározása még zajlik.

Az akcióban a rendőrök több mint húsz személlyel ellen intézkedtek, közülük egyelőre három férfit hallgattak ki gyanúsítottként.

Korábban például ebben és ebben a cikkünkben foglalkoztunk jelentős régészeti leletekkel. A földben talált kincsekkel kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy Magyarországon azok minden esetben az állam tulajdonai. Viszont a leletek becsült értékének a tíz százaléka, de legfeljebb kétmillió forint adható a megtaláló(k)nak.

150 euróért vette, 4,2 millióért eladta, műkincsper francia módra

Egyébként arról is írtunk a napokban, hogy egy francia házaspár beperelte azt a régiségkereskedőt, aki felfoghatatlan haszonnal adott el egy tőlük potom összegért megvásárolt afrikai, fából készült maszkot. A pár a tárgyat egy garázsvásáron adta el. Egy régiségkereskedő vette meg a réginek tűnő holmit 2021 szeptemberében – 150 euróért (akkori árfolyamon körülbelül 53 ezer forintért).

Később az egykori tulajdonosok arról értesültek egy újságcikkből, hogy a maszk 4,2 millió euróért (csaknem 1,6 milliárd forintért) kelt el egy montpellier-i aukción. Döntöttek, beperelték a kereskedőt, arra hivatkozva, hogy megtévesztette őket, eltitkolta előlük a műkincs valódi értékét.

A műtárgy – mint az az árverési leírásából kiderült – hagyományos gaboni Fang-maszk, amit esküvőkön, temetéseken és más rituálékon használtak, világszerte csupán pár múzeumban lehet ehhez hasonló műkincset találni. Egy etnológus szakértő szerint még pontosabban a maszkot a Ngil, vagyis a Fang népcsoportban bírói szerepet betöltő férfiak használták. Az álarc alakja sokaknak valahonnan ismerősnek tűnhet.

A Ngil-maszk egyebek között Picasso és Modigliani alakábrázolásában is visszaköszön. A kincset minden bizonnyal a házaspár férfi tagjának nagyapja szerezte, amikor Afrikában dolgozott.

Az ügy nem zárult le, kártérítésről nem született döntés, de egy kisebb győzelmet már arattak a felperesek. A fellebbviteli bíróság idén júniusban úgy ítélte, hogy követelésük megalapozottnak tűnik. Ennek következményeként a hatóság elrendelte az árverésből származó bevétel befagyasztását az ügy lezárásáig.

A kereskedő pedig – érezve a bajt – 300 ezer euró kártérítést ajánlott a házaspárnak. Azonban a bírósági dokumentumokból kiderül, az idős emberek a gyermekeik ellenkezése miatt elutasították az ajánlatot.

Ne hagyd ki!