Vörös macska mancsát lógatva alszik egy puha macskaágyban

Stagnáltak februárban az albérletárak Magyarországon, ám jó hír a bérlőknek, hogy éves szinten nézve még mindig két számjegyű a visszaesés. A fővárosban márciusban havonta átlagosan 130, a vidéki nagyvárosokban pedig 87-110 ezer forint közötti áron lehet lakást bérelni. A járvány harmadik hulláma elbizonytalanította a szereplőket, így az árak mozgolódása megállt.


Aprócska drágulás

A KSH-ingatlan.com lakbérindexéből kiderül: országon belül eltérően mozogtak a lakbérek februárban. Havi szinten a közép-dunántúli és dél-alföldi régió 3 százalékos növekedést ért el, míg a dél-dunántúli, észak-magyarországi és a pest megyei kiadó ingatlanok esetében 0,5 százalékos csökkenés ment végbe januárhoz viszonyítva. Budapesten a budai hegyvidéki kerületekben (I., II. XII) egy hónap alatt 3 százalékkal, továbbá Pest külső városrészeben - IV., XV., XVI., XVII., XVIII., XXI., XXIII. kerületben - átlagosan 2,5 százalékkal nőttek a bérleti díjak. Ezzel szemben a pesti belső kerületekben (V., VI., VII., VIII., IX.) 0,1 százalékos, az úgynevezett pesti átmeneti kerületekben - köztük a XIII.-ban és XIV.-ben - 0,3 százalékos volt a növekedés. Éves szinten a különböző budapesti városrészek 10-17,3 százalékos visszaesést könyvelhettek el.

​Forintban számolva

Az ingatlan.com azt is megnézte, hogy március közepén hogyan alakult a kiadó lakások kínálata és mennyibe kerültek az albérletek. Fővárosban az átlagár továbbra is 130 ezer forintot tett ki. A legdrágább kerületek közé tartozott az I., a II. és az V., ahol 160-170 ezer forint volt az átlagos havi bérleti díj. A legolcsóbb városrész a XIX. és a XX. kerület, ahol 110 ezer forintért kínálták kiadásra az ingatlanokat a tulajdonosok.

A Budapesten kívüli piacot nézve kiderül, hogy

  • Pécsen 87 ezer forint,
  • Nyíregyházán 90 ezer forint,
  • Debrecenben és Kecskeméten 100-100 ezer forint,
  • Szombathelyen 108 ezer forint,
  • Győrben 110 ezer forintra

rúgtak a március közepi átlagos bérleti díjak a kínálati piacon.

​Mit hoz a jövő?

A KSH-ingatlan.com lakbérindexe szerint idén februárban - tavaly június óta első alkalommal - 1,1 százalékkal nőttek a bérleti díjak országos átlagban az egy hónappal korábbihoz képest, a fővárosban pedig 0,8 százalékos volt a növekedés. "Egyelőre korai egy tartós bérletidíj-emelkedés kezdetéről beszélni. Annál is inkább, mert éves szinten még az országos lakbérindex több mint 10, a fővárosi pedig 14 százalékkal csökkent. A gyakorlatban ez egyelőre stagnálásnak felel meg." - értékelte az adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Szerinte a koronavírus-járvány harmadik hulláma és az ahhoz köthető korlátozások bizonytalanságot hoztak az albérletpiacra. Márciusban elejéhez képest ugyanis egyelőre nem érezhető további drágulás. Kérdés, hogy mennyire lesz tartós ez a hatás?

Cikkünk megjelenését a Cemix, valamint az Internorm támogatta.


Ne hagyd ki!