A megfelelő szigeteléstől a hétköznapi praktikákig több megoldással növelhető a fűtés hatékonysága, a hőérzet, és egyúttal csökkenthető a fogyasztás. Íme néhány praktikus tipp.
Általánosan elmondható, hogy a legjobb eredményt az ingatlan teljes külső szigetelése adja - mondja Nagy Szilvia, a Praktiker barkácslánc szakértője.
15 százalékot is foghatunk a fűtésszámlán
Ha a régi nyílászárók teljes cseréjére nincs lehetőség, a szakértő azt javasolja, hogy érdemes ideiglenes megoldásként kibélelni a réseket, például méretre vágott habszivaccsal, és az üvegre felhelyezni ablakfóliát, amely egyúttal a páralecsapódást is csökkenti. Sőt, szigetelésként ablaktömítő szalag is jó választás.
Becslések szerint utólagos ajtó- és ablakszigeteléssel akár 15 százalék is spórolható a fűtésszámlán.
A megfelelő radiátor kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont, hogy milyen anyagból készült. A barkácsáruház tanácsa szerint hosszú távon jobban megéri az alumíniumradiátor, mivel tartósabb, könnyebb, és ami a legfontosabb, hogy szemben a lemezradiátorral, javítható. Az alumíniumradiátort azonban nem szabad rézvezetéket tartalmazó rendszerhez csatlakoztatni, mert kilyukadhat. A legdrágább fűtőtest az öntöttvas radiátor, amelynek cserében rendkívül nagy az élettartama.
A radiátorok hatékonysága hőtükrös fóliával növelhető.
A rendszer felkészítése a fűtési szezonra:
alapos tisztítás és karbantartás, lehetőleg szakember által,
kémény ellenőrzése és tisztítása,
légtelenítés,
javasolt szén-monoxid-jelző felszerelése.
Klímák fűtésre: nem mindegy milyen van
A split klímák nulla Celsius-fok körülig alkalmasak fűtésre. A splitnél hatékonyabbak a tálcafűtéses klímák, mivel ezeket a készülékeket fűtésre is optimalizálták, és a berendezés teljesítményétől függően akár mínusz 10-15 fokig is használhatók.
Összességében elmondható, hogy más fűtési alternatívákhoz képest a klíma beszerzése és felszerelése kevesebb kiadással jár, ugyanakkor minél hidegebb van kint, annál nagyobb az energiaigénye, és ezzel arányosan nő a villanyszámla.
Ráadásul több helyiséget vagy egy családi házat nem vagy nehezen képes kifűteni.
A szakértő javasolja függönyök és elsősorban a hőszigetelt alumíniumredőny használatát. A magasabb hőérzet biztosításáért érdemes a falakat és a járófelületeket szőnyeggel borítani, vagy az utca felőli falra szekrényt helyezni.