A német édességgyártók 2025-re 5%-kal kevesebb, mintegy 228 millió csokoládényulat gyártottak húsvétra, amit elsősorban a megemelkedett kakaóárak okoztak. Nálunk húsvétkor 20 százalékkal több csoki fogy, de egyre inkább megnézik a vásárlók, hogy mire költenek.
A csokoládényulak gyártása drágább, mint az azonos mennyiségű kakaót tartalmazó csokoládétábláké. A többletköltség termékenként 0,50-1,50 euró között mozog. Ez a megnövekedett költség a fogyasztói árakban is megmutatkozik, így a húsvéti csokoládéfigurák két-háromszor drágábbak, mint a hasonló mennyiségű csokoládét tartalmazó termékek. A felár többek között a termékek összetett kialakításának, valamint a logisztikai és tárolási kihívásoknak köszönhető. A termékek közel felét Németországban fogyasztják el, a többit exportálják - írja a Portfolio.
Ez a helyzet Magyarországon
Húsvétkor Magyarországon az édességeladások jellemzően 15-20 százalékkal emelkednek az év többi részéhez képest - írja az Economx. A fogyasztók egyre inkább az ár-érték arányt helyezik előtérbe, egyre tudatosabban választva a saját márkás vagy kedvezőbb árkategóriájú, de jó minőségű termékeket.
A húsvéti szezonban például szinte biztosra vehető, hogy drágábbak lesznek a csokoládék, cukorkák és más ünnepi édességek a tavalyinál. A gyártók igyekeznek a drágulást kezelhető szinten tartani, ám a termelési költségek brutális növekedését nem tudják teljesen elnyelni. A fogyasztók így valószínűleg ugyanannyi, vagy kisebb mennyiséget vásárolnak majd, de a minőség iránti elkötelezettségük nem változik.
A piac hihetetlen hektikusságát mutatja, hogy októberben a kakaó ára még csak 6 500 dollár volt, és 2025 tavaszán visszakorrigált a tizenkétezer dolláros szintről nyolcezerre.
Meddig fogyasztható a lejárt szavatosságú csokoládé?
Korábban közöltük a Nébih összeállítását, arról, hogy az egyes élelmiszerek minőségmegőrzésük után mennyi ideig fogyaszthatóak. Amint az alábbi listából kiderül, a csokoládét a csomagoláson feltüntetett határidő után még három hónappal később is fogyaszthatjuk. Persze akkor, ha az megfelelő körülmények között voltak tárolva, és az előzetes szemrevételezés után sem tűnnek problémásnak.
- Még 2 hónapig fogyasztható: olaj, zsír, tejpor, chips, sós ropogtatnivalók
- Még 3 hónapig fogyasztható: aszalványok, müzli, gabonapehely, fagyasztott termékek, édes keksz, kemény cukor, csokoládé
- Még 6 hónapig fogyasztható: üdítőitalok, gyümölcslevek, szörpök
- Még 9 hónapig fogyasztható: UHT tej, UHT tejszín, só, cukor, édesítőszerek, rizs, száraz hüvelyesek, instant termékek (például pudingpor, kakaó, fűszerek stb.), száraztészta, szószok (ketchup, mustár, majonéz), gabonafélék (liszt, búzadara, kuszkusz stb.)
- Még 12 hónapig fogyasztható: konzerv (gyümölcs, zöldség, hús, hal, készétel), ásványvíz, méz, lekvár, kávé, tea kakaópor