Pusztító hatása lehet a mezőgazdaságban ennek az emelésnek
Photo by rivage on Unsplash

Durván megtolja a gazdák kiadásait a dráguló idénymunka

Februártól jelentősen megugrik az alkalmi munka és a mezőgazdasági idénymunka közterhe. Ráadásul januártól a minimálbér is magasabb lett. A FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet végzett egy modellszámítást, hektáronként mennyivel kell többet fizetniük a termelőknek ezekkel a növekményekkel.


A mezőgazdasági idénymunka napi közterhei február 1-től 1 300 Ft-ról 2 200 Ft-ra emelkednek, az alkalmi munkavállalásé pedig 2 700 Ft-ról 4 400 Ft-ra. A termelő üzemek és a friss zöldség-gyümölcs áruvá készítését, csomagolását végző posztharveszt üzemek (csomagolóházak) mezőgazdasági idénymunkásokat foglalkoztatnak, míg az élelmiszeripar elsősorban alkalmi munkavállalókat.

Hektáronként 600 ezer forint is lehet a bérköltség növekedése


A Fruitveb számításai szerint az almatermésű és csonthéjas gyümölcsültetvények éves munkaerőigénye korszerűbb ültetvények esetén ültetvénytípusól és a termelés céljától (frisspiaci vagy ipari célú ültetvény) stb. függően 500-2 000 munkaóra/hektár, vagyis 60-250 munkanap/hektár. A hektáronkénti költségek tehát 54-225 ezer Ft-tal fognak növekedni csak az EFO közterheinek emelése miatt. A napi nettó munkabér (napszám) legalább 7-9%-kal, azaz 1 000-1 500 Ft-tal növekszik naponta, ami egy hektárra vetítve újabb 60-375 ezer Ft közötti költségnövekedés. Vagyis a bérköltségek emelkedése 100-600 ezer Ft között fog mozogni hektáronként. Ez jelentős bérteher-növekedés abban az aspektusban is, hogy a termelés összes költsége (megint csak gyümölcsfajtól, ültetvénytípustól függően) jellemzően 1,5-7,0 millió Ft/hektár között alakul.

Egy szamócaültetvényben azonban éves szinten már 2-4 ezer óra (250-500 munkanap) a hektáronkénti foglalkoztatás, így egy ilyen munkaintenzív ágazatnál még nagyobb pluszköltség keletkezik, és még ennél is egy nagyságrenddel magasabb a hajtatott (fóliás vagy üvegházi) termesztés 10-20 ezer munkaóra/hektár/év élőmunkaigénye, azaz az elszenvedett bérköltség-növekedés mértéke is.

Ennyit lehet keresni a mezőgazdaságban

Tavaly júniusban 502 900 forint volt a bruttó átlagbér a mezőgazdaságban. Ez növekedés a 2023-as 441 500 forinthoz képest, de az ágazat továbbra is a legrosszabbul fizető szektorok között van. Az országos bruttó kereset ugyanis ebben az időszakban 636 700 forint volt, ami mintegy 25 százalékos különbség. Az Agrárszektor nézett körül az állásportálokon, hogy mezőgazdasági területen milyen munkákat, milyen bérért ajánlanak a munkaadók. Széles a paletta, gépkezelőként 700 ezer forint is megkereshető, ám valahol műszakvezetőként bruttó 400 ezer forinttal kell beérni.

Ne hagyd ki!