Javában zajlik a Google éves fejlesztői konferenciája, a Google I/O. Az egyik legérdekesebb újításnak kétségkívül a bőrgyógyászati segédeszközként emlegetett, mesterséges intelligencián alapuló egészségügyi alkalmazás bizonyult– írja a BBC. Az applikáció már meg is kapta a CE-jelölést az EU-tól. Ez annyit tesz, hogy az Európai Gazdasági Térségben hivatalosan is forgalmazható, mint egészségügyi segédeszköz. Ha minden jól megy, az applikáció már elérhető lesz az idei év második felében a nagyközönség számára is.
Nem bízták a véletlenre
A technológia fejlesztése 3 éve zajlik. A mesterséges intelligencia „betanítására" óriási adatbázist használtak a fejlesztők, amely így épül fel:
- több mint 65 ezer kép, orvosilag pontosan diagnosztizált bőrelváltozásokról
- többmillió, hétköznapi emberek által beküldött kép, aggodalomra okot adó bőrhibákról
- többezer kép egészséges bőrtípusokról (mindenféle színben és árnyalatban)
A diagnosztika felállítása előtt különböző kérdésekre is válaszolniuk kell az érdeklődőknek, hogy minél pontosabb képet alkothasson a szoftver. Az eredmény természetesen nem helyettesíti egy szakorvos véleményét, viszont remek támpontot adhat a pácienseknek és segít a túlterhelt szakembereknek is. Európában már zöld utat kapott a technológia, az USA Élelmiszer- és Gyógyszerügi Hivatala azonban még nem adta rá áldását. Tim Underwood, Southampton-i egyetem professzora úgy véli, az ehhez hasonló applikációk komoly segítséget nyújthatnak az orvosoknak a tökéletes kezelés kialakításában.
Honnan az ötlet?
Biztos sokakkal előfordult, hogy egy kis fejfájás miatt rákeresett az interneten, mi lehet a baj? Ilyenkor általában kiderül, hogy a világ legszívósabb embere a kereső, hiszen több tucat halálos betegsége ellenére, csupán a feje fáj. A Google ezeket a teljesen pontatlan és irreális eseteket akarja kiküszöbölni. Mint kiderült, a Google felhasználói éves szinten több mint 10 milliárdszor keresnek rá a bőr-, haj- és körömproblémák témaköreire. Rengeteg hasonló szoftver kering a piacon, a San Francisco-i cég viszont az orvosok mellett a hétköznapi emberek számára is elérhetővé teszi az applikációját. Ezzel egy ellenőrzött, orvosilag egészen pontos öndiagnosztikai eszköz kerül a felhasználók kezébe. A fejlesztésben résztvevő orvosok szerint az applikáció legfőbb célja az olyan bőrelváltozások pontos kiszűrése, melyek rákos megbetegedésre utalhatnak. Elmondásuk szerint nem minden esetben bizonyosul pontosnak a szoftver elemzése, de jobb félni, mint megijedni. Tehát mégegyszer! Nagyon fontos megjegyezni: a szoftver által adott eredmény nem egyenértékű egy szakorvos véleményével!