Alpok.

Ezúttal nem a csokoládé olvadása miatt aggódnak Svájcban

Nagy az aggodalom Svájcban, ugyanis egy friss tanulmány szerint a szélsőséges időjárás óriási kárt tett az ország területén található gleccserekben.


A Svájci Tudományos Akadémia (SCNAT) és a Svájci Gleccserfigyelő Intézet (GLAMOS) komoly problémára hívta fel a figyelmet. A két szervezet kutatása szerint a szélsőséges időjárás miatt két év alatt eltűnt a svájci gleccserek 10 százaléka – írja a NRGReport.

A svájci gleccserek egyre gyorsabban olvadnak. A gyorsulás drámai: két év alatt annyi jeget vesztettünk, mint 1960 és 1990 között

– idézte az Euronews a Svájci Tudományos Akadémia jelentését.

A fennálló problémát alapvetően két időjárási válság okozta: a téli csapadék hiánya, illetve a túlzottan magas hőmérséklet.

Az előbbi nehézségek miattba szakemberek számos svájci hegység esetében drasztikusan kicsi hómennyiséget mértek, ilyen volt például a Engadin-völgy is, ahol a gleccserek mindeddig stabilnak tűntek.

Ugyan tavasszal a helyzet valamelyest normalizálódott, azonban a nyár olyan brutálisan meleg volt, hogy a hőség a korábbi kedvező időszakot gyakorlatilag teljesen zárójelbe tette.

A szakemberek kiemelték, hogy a svájci gleccserek 2022-ben 6 százalékot veszítettek térfogatukból, 2023 szeptemberéig pedig további 4 százalékot „fogytak”.

Emellett a szélsőséges időjárás negatív hatásait jól mutatja az a tény is, miszerint idén augusztusban és szeptemberben a svájci meteorológiai szolgálat csaknem 5300 méteres rekordmagasságban találta meg a nulla fokos izotermát – ez az a pont, ahol a hőmérséklet pontosan 0 Celsius-fok. Az eddigi – meglehetősen negatív – csúcsértéket tavaly mérték 5 184 méteren.


Ne hagyd ki!