A Mexikói-öbölben honos vörös mocsárrák talált élőhelyet a Budapest környéki vizek mellett a dunai befolyókban is az elmúlt néhány évben. Horgászok, érdemes lesz vigyázni vele!
Elszaporodott hazánkban a mexikói vörös mocsárrák
Már nem csak a termálvizekkel kapcsolatban lévő élőhelyeken, hanem a Duna egyéb befolyóiban is találkozhatunk a vörös mocsárrákkal (Procambarus clarkii). A kutatók szerint a felszíni vizek mellett a felszín alatti csatornarendszerekben is megtelepedtek. A rákfaj nagy egyedszáma hatással lehet az élőhelyek fajkészletére, ökológiai állapotára, a meder és a partfalak, illetve a csapadékvizet elvezető hálózat állapotára is – írja a pecaverzum.hu.
Az élőlényt felelőtlen akvaristák terjesztették el hazánk vizeiben. Ezt a feltevést igazolhatja az a megfigyelés, hogy az országban egymástól távol eső helyeken is megjelentek az eredetileg a Mexikói-öböl édes- és brakkvizeiben őshonos vörös mocsárrákok. Az első hazai példányt egyébként a főváros központjában található Városligeti-tóban fogták még 2015-ben.
A Duna jelentős szakasza érintett
A rákfaj kiválóan alkalmazkodik a környezetéhez. Ennek is „köszönhető”, hogy napjainkra hazánk egyik leggyakoribb idegenhonos tízlábú rákfajává vált. Az urbanizált, termálvizes területekről kiindulva több természetes élőhelyen elterjed. A Duna közel 150 km hosszú szakaszához kapcsolódó vízrendszerben megfigyelték a jelenlétét.
A tavaly április végéig végzett halállomány-felmérés kimutatta a vörös mocsárrákot például a Hosszúréti-patakban is Budapest körzetében. További megfigyeléseik alapján a faj a Kőérbereki-tavak alatti patakszakasztól egészen a dunai torkolatáig előfordul.
A későbbiekben is számítani lehet a vörös mocsárrák terjedésére a főváros környéki vizekben. A rák megjelenése a Dunában honos kecskerák (Pontastacus leptodactylus) állományára is kockázatot jelent, hiszen a rákpestist (Aphanomyces astaci) terjesztő fajként megfertőzheti az ott élő populációt.