Fő az önbizalom
A 2021 Women and Investing Study kutatás 5,2 millió ügyfélszámla éves teljesítménye alapján megállapította, hogy 2011 januárja és 2020 decembere között a nők befektetései átlagosan 0,4 százalékkal magasabb megtérüléseket eredményeztek, mint a férfiaké. Lorna Kapusta, a Fidelity női befektetői részlegének vezetője szerint több oka is van annak, hogy a nők általában jobban teljesítenek, mint a férfiak:
- egyrészt kevesebbet kereskednek, így nagyobb eséllyel kerülik el a piaci mélypontokat és a plusz költségeket
- másrészt következetesebben fektetnek be, ezáltal a piaci időzítésük is jobb
Ennek ellenére kevésbé magabiztosak, amikor a pénzügyi képességeiket kell megítélniük. A felmérés elkészítéshez, az adatok publikálásához 1200 férfi és 1200 nő személyesen is hozzájárult, a válaszokból az is kiderült, hogy 10-ből 6 nő elégedetlen a befektetési tudásával.
Nem úgy tekintek erre az egészre, mint egy „nők kontra férfiak" dologra. Valójában azt szeretném, ha a kutatás megingatná azt a mítoszt, hogy a nők nem jó befektetők.
-mondta Kapusta.
Kezdjük kicsiben
Kapusta szerint a nők bizonytalanságának egyik fő oka az, hogy gyakran úgy gondolják, többet kell tanulniuk ahhoz, hogy megalapozott befektetéseket hajtsanak végre, míg a férfiak nyugodtabban vágnak bele a kockázatosabb üzletekbe. A szakember úgy véli, megoldást jelenthet, ha az önmagukban kételkedők rendszeresen beszélnek pénzügyeikről és befektetéseikről a barátaikkal, vagy épp a társukkal. Azt javasolja, hogy szervezzenek kifejezetten pénzközpontú találkozókat, vagy csatlakozzanak online szemináriumokhoz, workshop-okhoz, előadásokhoz.
Kapusta azt is hozzátette, hogy a tőzsdei kereskedelem elkezdése előtt nem szükséges vagyonokat felhalmozni, már az is jó kiindulópont, ha valaki a fizetése egy-két százalékát rendszeresen befekteti.