Szinte biztos, hogy az árfolyammozgást nem a portugál sztár akciója okozta, hanem főleg az, hogy hétfő volt az első olyan kereskedési nap, amikor a vásárolt részvények után már nem járt a korábban meghirdetett osztalék.
A vállalat még áprilisban jelentette be, hogy július elején tulajdonosainak minden részvény után 42 centes osztalékot fizet. A pénzt azonban nem az kapja meg, akinek július elsején van Coca-Cola papírja, hanem az, aki az úgynevezett szelvényvágás napján birtokol részvényt. A szelvényvágás napja pedig épp hétfőre esett. Magyarul, aki pénteken a zárás előtti másodpercben vásárolt, annak még járt osztalék, aki hétfőn reggel, annak viszont már nem- írja a G7 gazdasági portál.
Logikusan ez – minden egyéb tényező változatlansága mellett – 42 centes esést kellene, hogy jelentsen az árfolyamban. A részvény pedig majdnem ennyivel, egész pontosan 47 centtel nyitott alacsonyabban hétfőn a pénteki záróárnál. Más kérdés, hogy a kereskedés első perceiben tovább csökkent a jegyzés, valószínűleg azonban még ez sem Ronaldo miatt volt. A New York-i tőzsde ugyanis ottani idő szerint 9.30-kor nyitott, ami itthon délután fél négyet jelentett. A portugálok sajtótájékoztatója azonban csak háromnegyed négykor kezdődött. Addigra pedig a Coca-Cola jegyzése már a napi mélypont közelében volt, ahonnan a nap végére 30 centet emelkedett, ami a cég teljes értékére vetítve 1,3 milliárd dolláros felértékelődést jelent.
Még jól is jött
Valószínűleg azonban ahogy a csökkenést, úgy a növekedést sem Ronaldo okozta. ITT írtunk részletesen róla. Ronaldo akcióját egyébként elsőként a szakértők inkább pozitívnak értékelték a Coca-Cola szempontjából. A portugál ugyanis ráirányította a figyelmet az üdítőital-gyártóra, amelyről így most egész biztosan többen tudják, hogy szponzorálja az Eb-t, mint korábban. Ráadásul a Coca-Colának ásványvíz üzletága is van.