Az embereket segítő robotok fejlesztésének egyik sarkalatos pontja, hogy a gépek mennyire képesek a finommotorikát igénylő feladatokat elvégezni. A Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei olyan robotkart fejlesztettek ki, amely képes elvégezni bizonyos konyhai feladatokat, például zöldséget pucol. Azért még nem tökéletesen...
A HVG számolt be egy amerikai robotfejlesztésről, amelynek eredménye - egy tök hámozása - ebben a videóban megtekinthető.
Az eddig fejlesztett robotok gyengéje a finommotorika. Szemetet kidobni, tárgyakat megemelni, odébbtenni nem annyira nehéz feladat, ám egy tojást feltörni, az üvegpoharat elmosni vagy egy almát megpucolni már sokkal inkább az.
Azért még nem tökéletes...
A Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei egy Franka robotkarra szereltek érzékelőket, hogy tudják, mikor fogják a zöldséget, a folyamatot pedig megerősítő tanulás révén tanították be neki. Mivel a rendszer nem használ kamerákat, így könnyen előfordulhat, hogy egy kisebb zöldséget leejt, vagy kicsúszik a kezéből, ami hibához vezet. A fenti videó alapján az eredmény még gyorsaságát és hatékonyságát tekintve sem tökéletes, de jól mutatja a fejlesztési irányt.
Így teljesít a robot szívsebész
Korábban írtunk arról, hogy a szaúd-arábiai King Faisal Specialist Hospital & Research Centerben 2019 januárjában kezdődött az a szívsebészeti program, amelyben robotokkal műtik a betegeket. Már 400-nál is több szívműtétet végzett el egy sebész robot Szaúd-Arábiában, a túlélési arány pedig 98 százalékos. Amivel előnyösebbek ezek a beavatkozások: kevesebb vérátömlesztésre van szükség, rövidebb ideig kell lélegeztetőgépen tartani a betegeket. Mindez gyorsítja a felépülést, és csökkenti a szövődmények kialakulásának kockázatát. Emellett – mivel a robotokkal végzett műtétek kevésbé invazívak –, a kórházban tartózkodás ideje is csökkent, mintegy 50 százalékkal.